Domů » 10 nejlepších knih o spánku

10 nejlepších knih o spánku

knihy o spánku

Baví vás číst? A co takhle si přečíst dobrou knihu o spánku? V tomto článku najdete tipy na nejlepší knihy o spánku, které vám čtivou formou nabídnou spoustu zajímavých informací. V přehledu najdete i několik dětských titulů. Nezapomeňte, že knihy mohou být i skvělým dárkem!

Nejlepší knihy o spánku

  1. Proč spíme
  2. Cirkadiánní kód
  3. Spánek
  4. Spánek je umění
  5. Proč sníme
  6. Velký snář
  7. Potmě aneb co se děje v noci
  8. Co je to spánek
  9. S láskou o dětském spánku
  10. Spánek miminek

1. Proč spíme (Matthew Walker)

Kniha Proč spíme s podtitulem odhalte sílu spánku a snění se po zásluze stala světovým bestsellerem. Autor Matthew Walker působí jako profesor neurovědy a psychologie na Kalifornské univerzitě v Berkeley, kde také založil Centrum pro výzkum lidského spánku.

Svému bádání se Walker věnuje už více než 20 let a jeho kniha je tak doslova nabitá informacemi. Pokud vás zajímá tajuplný svět spánku a chcete se o něm dozvědět víc, pak je pro vás tato kniha jako stvořená. Kniha o spánku plná praktických poznatků je k dostání nejen v klasickém formátu, ale také jako e-kniha nebo audiokniha.

2. Cirkadiánní kód (Satchin Panda)

V roce 2017 byla udělena Nobelova cena za medicínu skupině vědců, kteří odhalili a objasnili fungování cirkadiánního rytmu našeho těla. Cirkadiánní rytmus ovlivňuje nejen správný chod lidského těla, ale i jeho regeneraci. 

V poutavé a srozumitelné knize Cirkadiánní kód vysvětluje její autor Satchin Panda, jak nám výdobytky moderní doby tento odvěký rytmus skryly, jak ho znovu správně seřídit a opět tak trvale dosáhnout fyzické a duševní pohody.

Naučte se ovládat intenzitu světla, správně načasovat své jídlo, vyladit pohybovou aktivitu a oddávat se hlubokému spánku. Během čtení odhalíte, jak skvělé je žít ve zdravém těle plném energie. Knihu koupíte i v elektronické podobě.

3. Spánek (Nick Littlehales)

Spánkový guru Nick Littlehales, který ve své kariéře radil i takovým sportovním hvězdám, jako je Cristiano Ronaldo, ve své knize plné praktických rad ukazuje, jak by měl vypadat správný a zdravý spánek.

Zajímá vás, jak vás může ovlivnit spánek v pracovním výkonu a ve zdraví? Zajímá vás, jak může spánek ovlivňovat vaši náladu, motivaci a rozhodovací schopnosti? Pak je pro vás tato kniha ta pravá! Kniha je k dostání i v elektronické podobě.

4. Spánek je umění (Shawn Stevenson)

Shawn Stevenson ve své knize Spánek je umění vychází nejen ze svých vlastních zkušeností se spánkem, ale i z důvěryhodných zdrojů. Čtivá kniha o spánku je komplexním pohledem na problémy se spánkem a jejich důsledky.

V knize najdete 21 strategií, jak zlepšit kvalitu spánku a být celkově zdravější, spokojenější i úspěšnější. Své rady autor shrnuje do 14denního programu, který pomáhá uvést jednotlivé prvky spánkové hygieny do reálného života.

5. Proč sníme (Alice Robb)

Novinářka Alice Robbová se na jedné výzkumné výpravě v Peru naučila lucidnímu snění, při němž si spící člověk uvědomuje svůj stav, a dokonce může ovlivňovat podobu vlastních snů. Pro Robbovou to byl matoucí a zároveň povznášející zážitek. 

Následující měsíce zasvětila studiu současného vědeckého poznání snů. Nesníme totiž náhodně, sny zjevně mají svůj účel. Pomáhají nám učit se, a dokonce i překonávat traumata. Robbová čerpá z historických i aktuálních výzkumů, z vlastní i cizí zkušenosti a ukazuje, proč má snění pro naše duševní i tělesné zdraví zásadní význam.

6. Velký snář (Dagmar Kludská)

Pro všechny, které zajímají sny a jejich výklad, připravila známá kartářka a astroložka Dagmar Kludská velký snář. V její knize najdete stručné heslovité výklady snů, zpestřené vylíčením (a následným vysvětlením) barvitých snových zážitků, se kterými se paní Kludské svěřili její klienti. I jejich příběhy vám možná pomohou odhalit a pochopit problémy ukryté v zákoutích vaší vlastní duše.

7. Potmě aneb co se děje v noci (Monika Utnik-Strugała)

Potmě aneb co se děje v noci je zajímavá a nápaditá kniha pro předškoláky a děti mladšího školního věku (od 6 let) doplněná krásnými ilustracemi. Monika Utniková-Strugałová zde děti seznámí s nočním životem, protože to, co se děje v noci, je pro děti často nezodpovězenou otázkou. 

Kniha obsahuje zajímavosti o polární noci, o zaměstnáních, ve kterých se ani v noci nespí a o spánku jako takovém. Skoro by se chtělo říct, že je to taková dětská verze knihy Proč spíme od Matthewa Walkera. Nejen dětem se bude určitě líbit!

8. Co je to spánek (Katie Daynes)

Krásné leporelo o deseti stránkách, čtvercového formátu s velmi pevnými stránkami a hlavně otevíracími okénky, což je tahák na děti jak vyšitý. Okénkové knížky děti prostě milují a těžko se jim divit. Knížka o spánku je kratičká, ale obsahuje vše podstatné. Děti v knize najdou odpovědi na to, proč musí chodit spát, co se děje zatímco spí a co jsou to vlastně sny.

9. S láskou o dětském spánku (Lenka Medvecová Tinková)

Lenka Medvecová Tinková je antropoložka, spánková poradkyně, novinářka a spisovatelka, která se věnuje dětskému spánku. Prostřednictvím konzultací a přednášek již několik let pomáhá rodičům hledat cesty ke klidnějšímu spaní dětí bez stresu a pláče.

Kniha S láskou o dětském spánku přistupuje k spánku s láskou a s ohledem na individualitu nejen dětí, ale i rodičů a respektuje specifika našeho českého a slovenského prostředí. Provede vás světem dětského spánku tak, jak ho Lenka zná ze svého oboru antropologie a hlavně svého vlastního dlouholetého výzkumu a práci s tisíci rodinami v České republice a na Slovensku.

10. Spánek miminek (Anna Růžičková)

Spí dost? Spí dobře? Proč ještě neprospí celou noc? Má usínat samo? Proč se budí uprostřed noci s brekem a nejde utišit? Spánek miminek se někdy může zdát jako neskutečně složitý rébus, který dokáže ovlivnit pohodu celé rodiny. 

Certifikovaná spánková poradkyně Anna Ružicková přináší nevyspalým rodičům informace o tom, jak spánek jejich dětí funguje, a také tipy, jak s ním pracovat. A to vše bez separace či vyplakávacích technik, s respektem k potřebám dětí a s ohledem na biologicky normální spánek.