Domů » Jak často měnit povlečení

Jak často měnit povlečení

žena na obrázku mění povlečení

Otázka, jak často měnit povlečení, je důležitější, než se na první pohled může zdát. Proč? Protože pokud nebudete měnit povlečení dost často, koledujete si nejen o zdravotní problémy, ale ve výsledku také o nekvalitní spánek.

Po pravdě.

Víte přesně, kdy naposledy jste měnili své povlečení?

Proč je důležité měnit povlečení

Každý týden stráví většina z nás v posteli 49-60 hodin. To je spousta času na odpočinek, který naše tělo potřebuje. Je to ale taky spousta času na to, aby se na povlečení usadila hromada nečistot, které pouhým okem ani nevidíme.

Správná hygiena je důležitá ve všech oblastech života. Pokud jde o lůžkoviny, je to možná ještě důležitější, než myslíte. Bez pravidelného čištění může špinavé povlečení přispívat ke vzniku alergií, astmatu, kožních vyrážek a dalších zdravotních problémů. Pokud alergií netrpíte, i tak vám nečisté povlečení může způsobovat například ranní ucpaný nos nebo kýchání.

Na povlečení se po dobu používání hromadí:

 • špína a nečistoty
 • odumřelé kožní buňky
 • plísně a bakterie
 • pyly
 • pot a jiné tělní tekutiny
 • prachoví roztoči a jejich výkaly

K nejrizikovějším patří zejména roztoči.

Roztoči jsou mikroskopičtí tvorové, kteří se ve většině domácností vyskytují velice často. Nekoušou, ale jejich výkaly mohou způsobit kožní vyrážky, podráždění a u mnoha lidí vyvolávají a zhoršují příznaky alergie.

V ložnici je nejčastěji najdeme v matraci, povlečení a ostatních lůžkovinách, kde se živí především našimi kožními šupinami. Je to pro ně ideální prostředí – teplo, vlhko, dostatek potravy.

V každém okamžiku mohou v matraci a lůžkovinách žít statisíce roztočů. A i když nejste na roztoče alergičtí, pravděpodobně nechcete sdílet svou postel s takovou armádou roztočů. Nebo ano?

Jak často měnit povlečení?

Povlečení měňte jednou týdně. Pokud na matraci nespíte každý den, můžete interval výměny prodloužit na jednou za 14 dnů. Naopak, pokud splňujete jedno z níže uvedených, měňte povlečení pokud možno ještě častěji (každé 3-4 dny):

 • trpíte alergií nebo astmatem a jste citliví na prach
 • v posteli s vámi spí váš domácí mazlíček
 • jíte v posteli
 • chodíte spát, aniž byste se osprchovali
 • spíte nazí

Častější výměna a praní je vhodné také v letních měsících, protože se člověk více potí. Stejně tak pokud trpíte sezónní alergií na jaře nebo v létě, pomůže častější výměna a praní zmírnit její příznaky.

Jak prát povlečení

Povlečení perte v horké vodě pokud možno alespoň na 60 °C. Přečtěte si pokyny k péči uvedené na štítku a perte povlečení na nejteplejší doporučený stupeň. Při výběru povlečení se ideálně zkuste poohlédnout po materiálu, který je možné prát alespoň na 60 °C (bavlna, len). Čím teplejší voda, tím více roztočů, bakterií a virů praním odstraníte.

Používejte šetrný prací prostředek a pokud máte citlivější pokožku, zvažte i opakované máchání, abyste odstranili zbytky pracího prášku. Ty by se mohly zachytit mezi vlákny tkaniny a vést k podráždění kůže, potažmo alergické reakci.

Silné vůně pracích prostředků mohou dráždit kůži a jsou vedle roztočů dalším velkým rizikem. Pokud trpíte nějakým kožním onemocněním, používejte ideálně povlečení z čistě přírodních materiálů, protiroztočové povlaky, perte bez aviváží, povlečení neškrobte.

Sušte v sušičce při nižších teplotách nebo pověste ven. Pokud to materiál povlečení dovoluje, vyžehlete ho. Protože praní a sušení povlečení zabere několik hodin, je jednodušší mít několik sad povlečení. Špinavé hodíte do prádla a vyperete, až se vám to bude hodit, mezitím povlečete novým a čerstvým.

Jak udržet povlečení co nejdéle čisté

Co můžete udělat pro to, abyste udrželi povlečení mezi výměnami co nejčistší:

 • před spaním se sprchujte
 • před spaním odstraňte make-up
 • vyvarujte se nanášení krémů, pleťových vod nebo olejů těsně před spaním
 • pro domácího mazlíka vybudujte jeho vlastní pelíšek
 • v posteli nejezte a nepijte

Pamatujte

 • povlečení měňte ideálně jednou týdně nebo alespoň jednou za 14 dnů
 • povlečení perte v co nejteplejší vodě (ideálně alespoň na 60 °C), ale vždy tak, jak to odpovídá doporučení na štítku výrobku
 • udržujte povlečení na posteli čisté
 • pořiďte více sad povlečení, usnadní vám to pravidelnou výměnu – jak vybrat povlečení

Čisté povlečení prospěje nejen vašemu zdraví, ale pomůže vám také k lepšímu, klidnějšímu a kvalitnějšímu spánku. O to jde především. Cílem není udržovat vše až nezdravě sterilní, ale odstranit všechny nežádoucí vlivy, které narušují kvalitní spánek. A k těm nehygienické prostředí rozhodně patří.

Kde koupit povlečení – doporučujeme

4home logo obchodu

4home.cz je oblíbený internetový obchod se vším pro domácnost i zahradu. Najdete tady bytový textil, dekorace, domácí spotřebiče a mnohem víc.

Vyprodejpovleceni.cz je internetový obchod, ve kterém najdete lůžkoviny, postele, matrace a spoustu doplňků.

topprosteradla eshop logo

E-shop Topprosteradla nabízí stovky druhů povlečení, prostěradel, polštářů a bytových doplňků.

matějovský logo

Matějovský je český výrobce nejen kvalitního ložního prádla, ale také doplňků a vybavení do bytu.

V obchodě povlecemevse.cz najdete obrovský výběr nejen povlečení za skvělé ceny.

sconto logo až 40% sleva
Sconto.cz – 40% sleva na dětské pokoje
Ve Scontu teď seženete vše do dětského pokoje s až 40% slevami. Akce je časově omezená a platí pouze do 12.8.2021.
Platí do 12. 8. 2021