Domů » Spíte nazí? Tohle je 5 výhod, které přináší spaní naostro

Spíte nazí? Tohle je 5 výhod, které přináší spaní naostro

Spát nahý – pár v posteli

Proč by měl člověk vůbec spát nahý? V současně době existuje jen hrstka vědeckých studií o účincích „nahého spánku“ na náš organismus. I přesto je zde několik výhod, které nám nahý spánek velice pravděpodobně přináší. Toto je 5 z nich.

1. Lepší spánek

Lidské tělo se řídí cirkadiánními rytmy. V průběhu dne kolísá tělesná teplota nahoru a dolů. S příchodem večera teplota padá dolů a tělo začne tvořit hormon melatonin. Tělo se tak připravuje na spánek. Postupné snižování teploty pak pokračuje po celou noc.

Ideální teplota na spaní se pohybuje v rozmezí 15-20 °C s tím, že nižší teplota je pro spánek o něco přínosnější. Přílišné teplo v noci narušuje spánek a jeho kvalitu. Spát nahý tak může napomáhat tělu v procesu přirozeného snižování teploty a ve výsledku zlepšovat spánek.

Pokud se rozhodnete zkusit spát nazí, ujistěte se, že máte dostatek pohodlných lůžkovin. Stejně jako teplo může i přílišný chlad negativně ovlivnit kvalitu spánku. Výzkumníci zjistili [1], že ti, kteří spali polonazí, byli citlivější na změny okolní teploty, pokud neměli k dispozici vhodné přikrývky.

2. Zdravější vaginální prostředí

Uvnitř pochvy se přirozeně vyskytují kvasinky Candida, které udržují optimální a zdravé vaginální prostředí. Přemnožení těchto kvasinek ale vede ke vzniku vaginální mykózy. Ta se pak projevuje svěděním, bolestmi, pálením při močení nebo nepřirozenými výtoky.

Jednou z příčin nadměrného množení kvasinek je nošení nevhodného (příliš těsného nebo syntetického) prádla, které poskytuje pro jejich bujení vhodné podmínky – teplo, vlhko, nedostatečná cirkulace vzduchu.

Vyhýbání se těsnému, špatně padnoucímu nebo materiálem nevhodnému spodnímu prádlu během spánku může přispět k celkově lepšímu zdraví nejen intimních partií.

3. Lépe vypadající a zdravější pokožka

Spánek ovlivňuje mimo jiné také zdraví a vzhled vaší pleť. Když jste unavení a nespíte dostatečně dlouho, vaše pleť je náchylnější k tvorbě vrásek, otokům a tmavým kruhům pod očima [2]. Kratší spánek má negativní dopad také na schopnost pokožky hojit rány [3] (puchýře, oděrky, odřeniny).

Například tato malá studie zkoumala vliv nedostatečného a nekvalitního spánku na schopnost kůže regenerovat. Vědci v ní provedli experiment, kdy účastníkům vytvořili na pokožce drobné oděrky. Účastníci pak byli rozděleni do tří skupin:

 • S dostatkem spánku.
 • S nedostatkem spánku.
 • S nedostatkem spánku, ale se speciální výživou.

A výsledek?

První skupině, která měla dostatek spánku, se oděrky na kůži zahojily mnohem rychleji než zbylým dvěma. Třetí skupině pak nepomohla ani speciální výživa.

Pokud vám nahý spánek pomáhá spát lépe a dostatečně dlouho, zlepšujete tím současně i stav vaší pokožky. Více spánku poskytne pokožce (i případným zraněním) čas na rychlejší regeneraci.

4. Podpora mužské plodnosti

Spát nahý může mít pozitivní vliv na mužskou plodnost, i když ani tady neexistuje přímá vědecká studie. Výzkum naznačuje, že nošení těsného spodního prádla [4] zvyšuje teplotu šourku, což může snižovat počet a vitalitu spermií.

Z tohoto důvodu se zdá nošení volných trenýrek oproti těsnějšímu spodnímu prádlu lepší volbou [5]. Kromě toho existují i důkazy, že chladnější prostředí v oblasti šourku přímo ovlivňuje zdraví [6] a pohyblivost spermií. Nahý spánek tak může napomoci udržení nižší teploty a současně vyšší plodnosti u mužů.

5. Lepší vztahy a sebevědomí

Spíte s partnerem nazí? Při kontaktu kůže na kůži se uvolňuje hormon štěstí oxytocin, který navozuje dobrou náladu, tlumí bolest, snižuje stres, úzkost, riziko depresí a pocity smutku [7][8]. Kromě toho čas strávený nahý ve společnosti jiné osoby zvyšuje sebevědomí [9] a pozitivní vnímání vlastního těla.

Než se do toho pustíte – tipy

Než se vrhnete nazí do postele, zvažte několik opatření:

 • Spát nahý znamená měnit častěji povlečení. Počítejte s tím a pořiďte náhradní sady povlečení pro rychlejší a snadnější výměnu.
 • Pro lepší pohodlí investujte do příjemných a kvalitních lůžkovin i povlečení, jsou to, s čím přijde vaše pokožka přes noc do kontaktu nejčastěji.
 • Ujistěte se, že je vaše přikrývka dostatečně teplá, a v případě potřeby přidejte deky.
 • Sprcha před spaním je nejen dobrý večerní rituál, který pomáhá snížit tělesnou teplotu, ale také udrží vaše povlečení déle čisté.
 • Pokud jste náměsíční, možná nebude od věci spát alespoň ve spodním prádle. Producírovat se nahý před členy rodiny nebo spolubydlícími nemusí být úplně příjemné.
 • Zkuste několik prvních nocí spát pouze v tričku nebo spodním prádle, abyste si zvykli na pocit, že máte na sobě méně oblečení. Postupujte tempem, které vám vyhovuje a začněte spát zcela nazí, až když vám to bude příjemné.
 • O změně dejte vědět partnerovi. Zkuste ho přesvědčit, aby do toho šel s vámi. Můžete být příjemně překvapeni oba.

Nemůžete nebo nechcete spát nazí?

Pokud žijete se spolubydlícími nebo máte pocit, že spaní naostro pro vás není to pravé ořechové, zkuste alespoň:

 • Snížit počet vrstev oblečení, ve kterém uléháte. I jen vypuštěním spodního prádla můžete přispět k celkové kvalitě vašeho mentálního a fyzického zdraví. 
 • Vybrat si oblečení na spaní především z přírodních vláken, jako je vlna, hedvábí nebo bavlna. Bylo prokázáno, že tato přírodní vlákna (zejména vlna) pomáhají usnout rychleji [10] než syntetické materiály, které mohou být nepohodlné nebo zachycovat příliš mnoho tepla. Příjemné pyžamo nebo noční košilka z přírodních vláken je dobrým způsobem, jak snížit teplotu těla v noci, aniž byste se museli svlékat do naha.

Spát nahý rozhodně stojí za zkoušku. Máte odvahu se do toho pustit?

sconto logo až 40% sleva
Sconto.cz – 40% sleva na dětské pokoje
Ve Scontu teď seženete vše do dětského pokoje s až 40% slevami. Akce je časově omezená a platí pouze do 12.8.2021.
Platí do 12. 8. 2021