Domů » Jak se zbavit komárů v noci a konečně se klidně vyspat

Jak se zbavit komárů v noci a konečně se klidně vyspat

Většina z nás ze zkušenosti ví, že i jeden jediný komár v ložnici dokáže zadělat na neklidnou a možná i probdělou noc. Rok co rok podnikají komáři neodbytné nálety na naše obydlí a mnohdy je prakticky nemožné se v klidu vyspat. V tomto článku ukážeme několik způsobů, jak se komárů v noci zbavit.

Co jsou komáři vlastně zač

Komáři jsou podle amerického Ústavu pro kontrolu a prevenci nemocí pro lidi nejsmrtelnějším živočichem na naší planetě. Ročně usmrtí více lidí než kterýkoliv jiný tvor. Komáři jsou přenašeči celé řady nebezpečných onemocnění a virů, jako je malárie, žlutá zimnice, Zika a další. 

Na Zemi se vyskytuje až 3000 druhů komárů, z toho jen na našem území najdeme přibližně 50 druhů ze 6 rodů. Nejčastějšími návštěvníky našich obydlí jsou komáři rodu Culex – komár pisklavý, komár obtížný.

Lidskou krev sají pouze samice, které ji využívají jako zdroj bílkovin potřebných pro vývoj vajíček. Dobře známý pisklavý tón vydávají komáři svými křídly a hlasivkami. Když se komáří samice zabodne do těla, vypustí do něj sliny, které snižují srážlivost krve a současně potlačují bolest natolik, že člověk si samotného bodnutí ani nevšimne. Jakmile tělo tyto nežádoucí látky v oběhu zjistí, začne se jim bránit – přichází typické svědění.

Komáři se vyskytují v hojném počtu zejména v záplavových oblastech, kolem vodních ploch , řek a v okolí lesů. Jsou aktivní především večer, v noci a ráno. Přes den jsou většinou schovaní na chladnějších místech a kují plány na večer. 

Co komáry láká a podle čeho si vybírají svou oběť

Komáry přitahuje kysličník uhličitý, který vydechujeme, a kyselina mléčná, kterou „voníme“. 

A proč si komár vybere zrovna vás a ne vašeho partnera? 

Komáři si vybírají na základě složení mikroorganismů na naší pokožce. Na lidské pokožce najdeme soubor mikroorganismů, bakterií, hub a virů, které dohromady vydávají určitý pach. Právě tento pach je pro komára rozhodujícím faktorem při výběru vhodné oběti.

To, jaké mikroorganismy na pokožce žijí, ovlivňuje především prostředí, ve kterém se pohybujeme. Všechno, s čím přicházíme do styku. Co jíme, pijeme, čeho se dotýkáme, to všechno obsahuje mikroby, které se na nás přenáší.

Jak se zbavit komárů v noci

Metod, jak se zbavit komárů v noci (a nejen v noci), je celá řada. Některé jsou účinné více a některé méně. Vyzkoušejte některé z nich a najděte si to, co vám bude fungovat nejlépe.

Sítě a moskytiéry

Mechanická ochrana v podobě sítí a moskytiér slouží spíše jako prevence – komára, který už v ložnici je, vás samozřejmě nezbaví. Ovšem první věc, na kterou byste měli myslet, je komára do ložnice vůbec nepustit. Dobrá prevence je základ

Výplety do oken a dveří v podobě sítí jsou velice osvědčenou metodou. Sítě si šikovný kutil zvládne vyrobit svépomocí, ale dají se samozřejmě i koupit. Pokud máte netypické velikosti oken nebo dveří, existují i firmy, které vám vyrobí sítě různých rozměrů přímo na míru.

jak se zbavit komárů – moskytiéra nad postelí

Podobný efekt mají i moskytiéry, které je možné umístit kolem postele nebo jiného lůžka na spaní. V momentě, kdy by moskytiéra mohla překážet (stlaní postele), jednoduše ji svážete do „culíku“ a necháte volně viset nad postelí.

Vhodné osvětlení

Do kategorie prevence spadá i vhodné osvětlení. Komáři se, podobně jako ostatní hmyz, stahují za světlem. Zkuste používat osvětlení, které komáry nepřitahuje. Na přístupových cestách v okolí domu, na verandě, okolo oken i jinde, kde je to potřeba, rozmístěte LED diody nebo sodíkové výbojky, které komáry nepřitahují. 

Ve večerních a nočních hodinách vůbec nesviťte, pokud to není vyloženě nutné. Pokud už se vám komár dostane do ložnice nebo máte pocit, že by tam mohl být, zkuste před spaním zavřít okno, rozsvítit ve vedlejší místnosti a chvíli počkat. Je velká pravděpodobnost, že se komár přemístí za světlem právě do vedlejší místnosti. 

Chemická cesta

Na trhu najdete chemické prostředky na odpuzování a hubení hmyzu včetně komárů – elektrické odpařovače. Elektrický odpařovač naplníte speciální tekutou chemickou látkou, většinou s nějakou příchutí (vůní), a umístíte ho do elektrické zásuvky.

jak se zbavit komárů v noci – použijte Biolit elektrický odpařovač
Biolit elektrický odpařovač s časovačem

Elektrický odpařovač s časovačem s tekutou náplní hubí a odpuzuje komáry, pakomáry a jiný malý hmyz. Strojek se po zapnutí automaticky vypne za 8 hodin.

V průběhu noci se z odpařovače uvolňuje do místnosti látka, která komáry odpuzuje a později i likviduje. Náplně se dají dokupovat buď v tekuté formě nebo ve formě polštářků a některé elektrické odpařovače se dokáží po několika hodinách i samy vypnout pro případ, že byste na něj ráno zapomněli.

Zobrazit všechny elektrické odpařovače.

Mezi další možnosti patří insekticidní spirály nebo repelenty. Nevýhodou chemických preparátů je, že chemickou látku v průběhu působení vdechujete i vy, i když v nepatrném množství.

Ultrazvukové odpuzovače

Na trhu narazíte na přístroje („bzučáky na komáry“), které vysílají vysokofrekvenční vlny. Tyto vysokofrekvenční vlny by měly být pro lidské ucho neslyšitelné, ale pro komáry (a jiný hmyz) přímo nesnesitelné. Podle některých článků a vědeckých studií, ale tyto přístroje nefungují.

Kromě klasických ultrazvukových odpuzovačů do zásuvky nebo na baterky se setkáte také s aplikacemi do telefonu nebo chytrých hodinek. Záležet tak bude pouze na vás, jestli se rozhodnete této metodě věřit a vyzkoušet vše doslova na vlastní kůži.

UV zářiče

Zářiče nebo lampičky s elektronickým lapačem hmyzu vyzařují světlo s ultrafialovými paprsky, které láká hmyz. Hmyz je pak po kontaktu s elektrodou zahuben elektrickým proudem. Lapač k hubení nevyužívá žádné chemické látky a pracuje bez znečištění a zápachu.

jak se zbavit komárů v noci – použijte lapač hmyzu s UV světlem
Nedis lapač hmyzu s UV světlem

Elektrický lapač hmyzu, který vás zbaví komárů, much, vos i sršňů.

Co se týče bezpečnosti, není třeba se ničeho obávat. Elektroda, která je pod napětím, je schována pod speciální mřížkou, kam se dostane jen samotný hmyz.

Zobrazit všechny lapače hmyzu.

I když jde o velice efektivní řešení, přístroj je potřeba umístit tak, aby vás jeho svit nerušil ve spánku, případně ho používat pouze před spaním.

Přírodní cesta

Přírodní cesta funguje také spíše na bázi prevence. Vonné bylinky v truhlících u oken odvedou díky své silné vůni nejednoho nezvaného hosta a navíc i kouzelně vypadají. Využít se dají levandule, meduňka, rozmarýn, máta, šalvěj, bazalka, skořice, anýz, vonné pelargonie nebo účinná citronová tráva. 

jak se zbavit komárů v noci – použijte aromalampu
Aromalampa Tescoma Fancy Home Moon

Kulatý tvar aromalampy Moon navozuje pocit klidu a romantickou náladu, podobně jako měsíc na obloze v úplňku. 

Levanduli, meduňku nebo mátu je možné i usušit a zabalit do malých pytlíčku, které pak umístíte v blízkosti postele nebo rovnou pod polštářem. Komáry aroma odradí a navíc se vám bude lépe usínat.

Zobrazit všechny aromalampy.

Dobré služby vám prokáží také aromalampy. V kombinaci s vhodnými esenciálními oleji dokáží komáry odradit a navíc hezké keramické nebo kovové aromalampy dokáží váš interiér příjemně ozvláštnit. Jaké esenciální oleje do aromalampy použít? Zkuste levandulový nebo citronelový esenciální olej. 

Jak se zbavit komárů v noci – shrnutí

Pamatujte, že základem je vždy dobrá prevence. Sítě do oken a moskytiéry jsou jednou z nejefektivnějších, cenově dostupných a zdraví neškodných možností. Pokud je navíc zkombinujete s vonnými a hezky vypadajícími bylinkami v truhlících před okny, efekt se ještě znásobí.

Vhodné jsou i některé rostliny do ložnice, které vás zbaví přebytečného kysličníku uhličitého. Využijte i aromalampy s levandulovým nebo citronelovým esenciálním olejem. Komárům nevoní, ale pro vás to bude balzám na duši.

Efektivní cestou jsou UV zářiče, které dokáží zlikvidovat až 90 % neodbytného hmyzu v okolí. Pokud vám nevadí trochu té chemie, vyzkoušejte elektrické odpařovače nebo rovnou repelenty.

Přejeme hodně štěstí a klidnou noc plnou sladkých snů.

.