Domů » 11 rostlin do ložnice, které zlepší kvalitu spánku

11 rostlin do ložnice, které zlepší kvalitu spánku

kvetiny-rostliny-do-loznice

Květiny, bylinky a rostliny jsou pro náš život přínosné v mnoha ohledech. Krásně vypadají, zlepšují náladu, produkují kyslík a některé z nich dokážou zkvalitnit mimo jiné i spánek. Proč je dobré umístit květiny a rostliny do ložnice, které vybrat a v čem konkrétně dokáží pomoci?

Proč mít květiny a rostliny v ložnici?

Kromě toho, že rostliny všeobecně produkují kyslík, zlepšují náladu a krásně vypadají, jich celá řada má další benefity, které můžeme využít i pro kvalitnější spánek. Mezi výhody těchto rostlinek patří:

  • snižují hladinu oxidu uhličitého (CO2) v místnosti
  • produkují kyslík
  • regulují vlhkost vzduchu v místnosti
  • tiší neklid, úzkostné stavy, hladinu stresu
  • jejich aroma navozuje spánek

A které rostliny, květiny a bylinky jsou tedy vhodné do ložnice?

11 nejlepších květin, bylinek a rostlin do ložnice

Levandule

Levandule je velice známá a všestranná bylinka. Existuje mnoho studií, které prokazují její pozitivní účinky na náš organismus. Pomáhá při tišení neklidu a úzkostných stavů, zpomaluje srdeční rytmus a krevní tlak, snižuje celkovou hladinu stresu a navozuje spánek, který dokáže příjemně prohloubit.

Běžně ji najdeme v pytlících s bylinkami, které se na noc ukládají pod polštář. Dokonce existují i studie, které prokazují schopnost levandule potlačit pláč novorozenců, což uvítají i rodiče.

Jasmín

Jméno Jasmín pochází z perského Yasameen, což znamená „Boží dar“. Nejen že je jeho exotická vůně jemná a krásná, ale má také uklidňující účinky na naše tělo a mysl. Studie prokazují, že může pomoci při snižování úzkosti a vést tak k silnějšímu a uvolněnějšímu nočnímu spánku.

Jeho celkové sedativní účinky se považují za velice prospěšné. Jasmín se dá pěstovat jako poměrně nenáročná pokojová rostlina, které nevadí ani trochu chladnější prostředí.

Aloe Vera

Aloe Vera je podle výzkumu NASA jednou z nejlepších bylinek se schopností zlepšovat kvalitu vzduchu v okolí. Staří Egypťané ji díky jejím blahodárným vlastnostem nazývali klíčem k nesmrtelnosti. Uklidňuje mysl, navozuje spánek a zvyšuje celkovou duševní pohodu.

Dokáže produkovat kyslík i v noci a díky tomu je spánek mnohem klidnější. Aloe Vera patří mezi nenáročné rostliny a dokáže odpustit i trochu toho nechtěného „zanedbávání“.

Tchýnin jazyk

Jedna z nejčastěji doporučovaných možností, co se týká zlepšení kvality vzduchu v ložnici nebo jiné místnosti v bytě. Velice nenáročná rostlina, která je schopná produkovat kyslík i během noci a zlepšit tak celkovou kvalitu spánku. Tchýnin jazyk je skvělá přírodní a na údržbu nenáročná čistička vzduchu, která je vhodná do jakékoliv místnosti, kde navíc působí i velice dekorativně.

tchýnin jazyk - rostlina vhodná do ložnice

Kozlík lékařský

Kozlík lékařský je bylina, která už delší dobu budí zájem vědců i pro své hypnotické účinky. Týmu japonských vědců se podařilo zjistit, že i pouhé působení vůně této byliny dokáže pozitivně ovlivnit náš nervový systém a zlepšit celkové uvolnění organismu.

Kromě toho je kořen kozlíku lékařského považován za jednu z nejlepších možností pro léčbu nespavosti. Používá se také v léčbě úzkostí a jako sedativum nebo lék proti bolesti.

Lopatkovec

Lopatkovec je rostlina původem z tropických kolumbijských pralesů, která dokáže ze vzduchu odchytávat nežádoucí organické sloučeniny, mezi které patří například i benzen nebo formaldehyd. Dokáže velmi dobře regulovat hladinu vlhkosti v místnosti a zajistit tak optimální kvalitu prostředí pro spánek.

Velice hezky vypadá a patří mezi úžasně tolerantní rostliny, které bez řečí překousnou i častější zapomnětlivost svého majitele.

Gardénie

Podobné jako u Jasmínu mají i Gardénie charakteristické bílé květy s více než přitažlivou a příjemnou vůni se sedativními účinky.

V roce 2010 proběhla na univerzitě v Dusseldorfu studie, která zjistila, že vůně Gardénie je pro své relaxační účinky srovnatelná s léčivem váliem – Diazepamem. Pokud si Gardénii umístíte třeba na noční stolek, můžete zkusit vysadit prášky na spaní a poddat se této příjemné, přírodní a uklidňující rostlince.

Gerbera

Gerbera je překrásná rostlina s květy pastelových barev, která dokáže ložnici dodat pozitivní náladu a radost. Kromě jiného dokáže stejně jako Tchýnin jazyk nebo Aloe Vera uvolňovat kyslík do okolí i přes noc. Váš spánek tak bude kvalitnější.

Nutno dodat, že ze všech zmíněných rostlin je Gerbera nejnáročnější co se péče týče. Pozitivní energie a ostatní přínosy, kterou ale místnosti dodá, za tu trochu námahy stojí.

Zelenec

Podle studie NASA dokáže Chlorophytum Comosum neboli Zelenec zbavit vzduchu v okolí až 90 % formaldehydu – nejznámější znešišťující, karcinogenní látky ve vnitřním prostředí.

Chcete-li mít v ložnici nebo jiné místnosti vzduch bez této pro nás všechny škodlivé látky, Zelenec vám poslouží na výbornou. Dejte si do ložnice jednu nebo dvě tyto krásné rostliny, které pomohou zlepšit prostředí pro kvalitní spánek.

Břečťan

Stejně jako Zelenec i Břečťan si vedl ve studii agentury NASA na výbornou. Vědci u něj zjistili podstatné detoxikační vlastnosti. Je skvělou volbou pro ložnice a ostatní místnosti, které potřebují čistý a čerstvý vzduch. Je vynikajícím řešením pro lidi trpící alergiemi.

Listy břečťanu obsahují jedovaté látky a je proto lepší ho umístit z dosahu dětí a domácích mazlíčků, kteří by mohli mít dobrodružnou snahu listy „ochutnat“.

Šplhavnice

Šplhavnice je popínavá pokojová rostlina, která dokáže efektivně čistit ovzduší v místnosti. Pokud jste navíc zaneprázdnění, uvítáte její nenáročnost. Jediné, co vyžaduje, je alespoň několik hodin denně na sluníčku a zalévat jednou týdně.

šplhavnice zlatá

Roste velice rychle a pokud ji necháte, nezapře v sobě své popínavé sklony a dokáže vám doma vytvořit hotovou džungli. Stejně břečťan má i Šplhavnice mírně jedovaté listy a i tady hrozí případné problémy při požití. Je proto lepší ji držet z dosahu dětí a domácích mazlíčků. Ideálním řešením může být umístění do zavěšeného květináče, který zkrotí její popínavost a udrží v dostatečně vzdálenosti od dětí i mazlíčků.

Dopřejte si luxus příjemného spánku

Bez ohledu na to, jestli máte problémy se spánkem nebo ne, mít doma některé výše zmíněné rostliny (a nejen ty) je něco, co byste měli minimálně zvážit. Jejich přínosné a mnohdy až léčivé vlastnosti jsou prokázány řadou vědeckých studií a prověřeny časem. Dopřejte si luxus příjemného spánku v hezkém prostředí a pořiďte si do ložnice třeba hezkou květinu.