Domů » Mluvení ze spaní – příčiny, příznaky, léčba

Mluvení ze spaní – příčiny, příznaky, léčba

mluvení ze spaní

Už vás někdy někdo upozornil, že mluvíte ze spaní? Nebo ještě hůř. Už vás někdy ze spánku probudily výkřiky nebo nesourodé blábolení vašeho vedle spícího partnera? Co je to mluvení ze spaní, proč k němu dochází, je škodlivé a dá se léčit?

Je celkem běžné, že každý z nás během života zažije alespoň jednu epizodu mluvení ze spaní. Je to jedna z největších abnormalit, které se mohou během spánku objevit.

Věda už sice zná příznaky a důsledky mluvení ze spaní, ale přesná příčina a efektivní léčba stále zůstávají pro vědce tak trochu tajemstvím.

Co je mluvení ze spaní

Mluvení ze spaní, odborně somnilogie, je porucha spánku, při které člověk mluví ze spaní, aniž by si to uvědomoval. Mluvení ze spaní může zahrnovat složité dialogy, monology nebo jen nesouvislé mumlání. Člověk může mluvit jiným hlasem nebo dokonce i cizím jazykem. Dobrou zprávou je, že u většiny lidí jde o ne tak častý a krátkodobý jev.

Mluvení ze spaní se řadí mezi parasomnie – poruchy spánku spojené s abnormálním chováním během spánku. Spánek rozdělujeme na dvě hlavní části – NREM a REM. Většina parasomnií se vyskytuje jen v jedné určité části, buď v NREM, nebo REM části spánku. Mluvení ze spaní se ovšem může vyskytovat jak v NREM tak i REM části, tedy kdykoliv během spánku.

Jaké jsou příznaky mluvení ze spaní?

Hlavním příznakem je slyšitelný projev, ke kterému dochází během spánku, aniž by si ho spící uvědomoval. Může připomínat normální řeč, ale může jít i o nesourodé blábolení.

Tato zahraniční studie například zjistila, že přibližně polovina zaznamenaných případů mluvení ze spánku byla nesrozumitelné mumlání nebo tichá řeč.

Druhá polovina, která byla srozumitelná, měla řadu podobností s typickými rozhovory. Byla gramaticky správná a dokonce obsahovala i pauzy, jakoby spící mluvil s jinou osobou. 

Mnoho zaznamenaných výroků bylo negativních, ostrých nebo vulgárních, což naznačuje, že v mozku může v průběhu spánku docházet k jakémusi konfliktnímu rozhovoru. Byly zaznamenány i sexuální, urážlivé nebo tajemství prozrazující výroky. 

ČTĚTE TAKÉ:
Spánková kalkulačka – kdy jít spát a kdy vstávat?

Samotná epizoda mluvení ze spánku je většinou jen krátká. Málokdy obsahuje delší nebo dlouhé rozhovory. Celá epizoda se může skládat jen z několika slov nebo vět.

Vědci se stále nedokáží shodnout, o čem lidé ve spánku vlastně mluví – co je zdrojem. Mluvení ze spaní nemusí mít žádnou souvislost s životem člověka, nedávnými událostmi nebo rozhovory v jeho životě. Někdy může souviset se sny [1]. Přesnou příčinu ale zatím stále neznáme.

Jak časté je mluvení ze spaní?

Alespoň jednu epizodu mluvení ze spaní zažije v průběhu života každý z nás. Mluvení ve spánku se častěji objevuje u dětí než u dospělých a obecně se vyskytuje ve stejné míře u žen i mužů.

To, že jste cosi vykřikovali ze spaní, se většinou dozvíte až od svých blízkých. Člověk si mluvení ze spaní neuvědomuje a kvůli tomu je obtížné určit nějakou přesnou míru výskytu ve společnosti.

Je mluvení ze spaní nebezpečné?

Samotné mluvení ze spaní je neškodné, alespoň ve většině případů. Obvykle nemá žádný zásadní vliv na spánek a navíc se nevyskytuje tak často, aby způsobilo nějaké vážnější problémy.

Je tady ale situace, kdy mluvení ze spaní může obtěžovat například partnera, pro kterého to může být obtěžující do té míry, že to narušuje jeho vlastní spánek.

Pokud se navíc mluvení ve spánku vyskytuje spolu s dalšími abnormálními jevy, jako jsou noční můry nebo náměsíčnost, může jít o závažnější problém, který ve výsledku přispívá k celkově roztříštěnému nebo nedostatečnému spánku.

Co způsobuje mluvení ze spaní?

Odborníci neví jistě. Častým důvodem je prosté nevyspání nebo stres. Existují i určité důkazy o tom, že roli může hrát genetika – výskyt v rodině [2]. Zdá se také, že mluvení ve spánku se častěji vyskytuje u lidí s nějakým duševním onemocněním [3], jako je například posttraumatická duševní porucha (PTSD). Průkazné závěry ale stále chybí.

Jak přestat mluvit ze spaní?

Ve většině případů je léčba zbytečná, protože se mluvení ze spaní nevyskytuje tak často a jeho negativní důsledky jsou jen minimální.

Většina abnormálních jevů ve spánku je způsobena narušeným spánkovým režimem. Pro lidi, kteří se chtějí pokusit mluvení ze spánku omezit, je tak užitečným výchozím bodem dodržování správné spánkové hygieny.

Mezi klíčová pravidla patří:

  • chodit spát a vstávat ve stejnou dobu včetně víkendů
  • vyhýbat se kofeinu, alkoholu a dalším stimulujícím látkám v pozdních odpoledních a večerních hodinách
  • dopřát si čas na zklidnění a relaxaci, včetně ztlumení světel a odložení elektronických zařízení alespoň půl hodiny před spaním
  • pravidelný pobyt na denním světle, který automaticky seřizuje naše cirkadiánní rytmy
  • najít si každý den chvilku na zdravou fyzickou aktivitu – hýbat se
  • vytvořit si útulné prostředí pro spánek, které zahrnuje kvalitní matraci, polštáře i další pohodlné lůžkoviny

Lidé, kteří trpí pravidelným a obtěžujícím mluvením ze spaní, by měli navštívit svého lékaře, který jim doporučí nejvhodnější postup.

Jak se vyspat, když mám doma partnera, který mluví ze spaní?

Jste z těch, co mají doma partnera, který mluví ze spaní? Často jste ti, kteří to slíznou nejvíc, protože jste první na ráně. Partnerovo mluvení vás v noci může budit nebo jinak obtěžovat.

Co v takové situaci pomáhá?

  • špunty do uší
  • přístroje na bílý šum nebo ventilátory vytvářející uklidňující „hluk“ na pozadí, který dokáže přehlušit většinu okolních zvukových projevů
  • je-li to nezbytné, jít se vyspat do jiné místnosti

Pokud se spolu s mluvením ze spaní objeví i jiné poruchy spánku nebo nadměrná denní ospalost, může být na vině spánková apnoe. V takovém případě je rozumné navštívit rovnou lékaře.