Domů » Vybíráme nejlepší polštář pro spaní na boku

Vybíráme nejlepší polštář pro spaní na boku

Vybrat nejlepší polštář pro spaní na boku není těžké, když víte, jak na to. V tomto článku se dozvíte, co by měl polštář na spaní na boku splňovat, jak vybrat ten nejvhodnější a ukážeme si ty nejlepší modely na trhu.

Výhody spaní na boku

Ze tří základních poloh při spaní nabízí poloha na boku oproti zbylým dvěma několik zdravotních výhod navíc:

 1. Minimalizuje problémy s chrápáním – poloha na boku udržuje dýchací cesty dostatečně průchodné. Například při spaní na zádech má jazyk tendenci sklouzávat do krku a vytvářet překážku v průchodnosti – dostavuje se chrápání.
 2. Spaní na boku je prospěšné pro lidi se spánkovou apnoe a stejně tak kyselým refluxem, při kterém se šťávy z žaludku dostávají během spánku zpět do jícnu.
 3. U těhotných žen může spánek na levém boku zabránit děloze v tlaku na cévy v těle, usnadňuje krevní oběh a vede celkově ke klidnějšímu spánku.
 4. Při vhodně zvoleném polštáři a matraci udržuje poloha na boku správné zakřivení páteře a zmírňuje nepohodlí v oblasti ramen, boků i ostatních částí těla, kde se často vytváří tlakové body.

Nejlepší polštáře pro spaní na boku – rychlý přehled

6 nejoblíbenějších a nejprodávanějších polštářů pro spaní na boku.

Jednotlivé polštáře detailně


polštář pro spaní na boku

Polštář pro spaní na boku, 52 x 40 cm

Přibližná cena: 700 Kč

Hlavní výhody:

 • ramenní výklenek, pro pohodlné uložení ramena do vhodné polohy, ve které předcházíte mravenčení rukou
 • malá prohlubeň, do které vaše ucho pohodlně zapadne a nebude se nepříjemně otlačovat
 • s tloušťkou 16,5 cm patří mezi ty vyšší a to je pro spaní na boku naprosto ideální

Ergonomicky tvarovaný polštář s rozměry 52 cm (šířka) a 40 cm (výška) pro pohodlné spaní na boku. Vysokoobjemová, polyesterová vlákna s antialergickou úpravou, kterými je polštář vyplněn, drží perfektně svůj tvar a brání tak slehnutí. I přesto je polštář měkoučký. Vaše páteř bude vždy ve správné poloze a ještě si užijete božské pohodlí. Potah z mikrovlákna na zip můžete sundat a bez problémů vyprat na 30 °C.


polštář pro spaní na boku profilovaný Viscopur

Profilovaný polštář Viscopur z paměťové pěny

Přibližná cena: 700 Kč

Hlavní výhody:

 • pohodlná paměťová pěna, která se vytvaruje podle vašich potřeb
 • anatomicky profilovaný – na jedné straně vystouplý
 • snímatelný potah s antibakteriálními a hypoalergenními vlastnostmi

Anatomický polštář z paměťové pěny, který uleví od bolestí krční páteře. V momentě kdy si na polštář lehnete, se paměťová pěna vytvaruje podle kontur vašeho těla. Po uvolnění tlaku se vrací do své původní podoby a tvaru.

Polštář je anatomicky profilovaný – v oblasti pod krkem má vyšší hrbol, který perfektně vyplní volný prostor pod krkem (mezi krkem a matrací). Váše páteř, krk i hlava budou po celou dobu spánku ve správné pozici. Pokud nechcete profilovaný polštář, zkuste neprofilovanou verzi viz níže.

Polštář má snímatelný potah na zip, který se dá snadno sundat a vyprat i na 60 °C. Potah obsahuje vlákna bambusu, který se vyznačuje antibakteriálními a hypoalergenními vlastnostmi a vysokou savostí. Je lesklý, příjemný na dotek a nedrží se v něm pachy. Polštář je celkově pevnější – tužší.


polštář pro spaní na boku neprofilovaný Viscopur

Neprofilovaný polštář Viscopur z paměťové pěny

Přibližná cena: 700 Kč

Stejně kvalitně zpracovaný polštář jako jeho profilovaný bráška výše. I tady najdete pohodlnou paměťovou pěnu a snímatelný potah s výtažky bambusu. Tento model ovšem není profilovaný – nemá vytvarovaný hrbol pod krk. To je jeho jediný a hlavní rozdíl.


polštář pro spaní na boku 2G Lipov české výroby

Polštář Aloe Vera 2G Lipov – česká výroba

Přibližná cena: 500 Kč

Hlavní výhody:

 • kvalitní česká výroba
 • možnost ubrat nebo přidat výplň a regulovat si tak výšku
 • lehký a nadýchaný drží tvar a neslehne se
 • antialergická úprava

Polštář od českého výrobce s výplní ze 100% heboučkého polyesterového mikrovlákna s úpravou Aloe Vera. Je opatřen zipem pro snadnou regulaci výšky – můžete si sami odebrat nebo doplnit náplň podle toho, jaká výška vám vyhovuje.

Výplň tvoří kuličková vlákna – vlákna stočená do malých kuliček. Na rozdíl od klasických podélných vláken kuličková drží tvar a neslehnou se. 

Polštář je možné prát na 60 °C. Má antialergickou úpravu. Je lehký a nadýchaný.


Polštář Viscopur Silver Anti Sress

Přibližná cena: 1500 Kč

Hlavní výhody:

 • anatomický tvarovaný polštář z paměťové pěny
 • obsahuje stříbrná vlákna s antibakteriálními a antistatickými účinky
 • snímatelný potah

Unikátní hybridní polštář o rozměru 40×60 cm je kompromisem mezi anatomickým profilovaným polštářem a polštářem klasického tvaru. Pro zajištění optimální vzdušnosti je polštář jemně perforovaný.

Potah je snímatelný a sundáte ho pomocí zipu. Prát ho je možné v pračce na 40 °C. Složení potahu je 63% polyester, 35% viskóza, 2% stříbrná vlákna.

Stříbrná vlákna vetkaná v textiliích polštáře ničí a brání růstu bakterií, plísní, hub, kvasinek, a potlačují nepříjemné pachy. Stříbro navíc velmi efektivně zachycuje statickou elektřinu, a tak tělu zajistí odpočinek bez rušivých vlivů a velmi efektivně napomáhá odbourání stresu.


Péřový polštář Comfort – česká výroba

Přibližná cena: 1600 Kč

Hlavní výhody:

 • tradiční český ruční výrobek
 • přírodní produkt z peří
 • dlouhá životnost
 • na výběr několik velikostí a barev

Tradiční péřový polštář vyráběný poctivou ruční prací v České republice. Je přesně takový jaký si pamatujete od našich babiček. Pěkně naducaný. Zajistí vám dostatečnou oporu pro vaši hlavu, krční páteř i ramena.

Polštář je plněný prachovým husím peřím 50% a husím peřím 50% od českého výrobce. Vhodný pro všechny spánkové polohy. Výborné izolační vlastnosti, skvěle absorbuje vlhkost, maximálně přizpůsobivý, měkký jako obláček.

Jak vybrat polštář pro spaní na boku

Ideální polštář pro spaní na boku poskytuje dostatečnou podporu pro hlavu a krk a udržuje je v takové poloze, aby si páteř zachovala přirozené zakřivení. Pokud patříte mezi ty, kteří se spí nejčastěji na boku a ráno se budíte o nepříjemnou bolestí krční páteře nebo hlavy, pak je pravděpodobně na vině nevhodný polštář.

Jak by měl vypadat ideální polštář na spaní na boku:

 • Výškaideální polštář pro spaní na boku je středně vysoký až vyšší. V úvahu je potřeba brát také vaši tělesnou hmotnost (těžší – více se zaboří) a šířku ramen (široká ramena potřebují více pod hlavou).
 • Podpora – určuje, jak dobře si polštář během spánku zachovává tvar. Polštář se nesmí během noci sléhávat. Nejlepší podporu nabízí pěnové polštáře nebo latexové polštáře.
 • Tvrdost – nejlepší jsou středně tvrdé až tvrdší polštáře. Do příliš měkkého polštáře se vaše hlava příliš ponoří. Na příliš tvrdém polštáři budete cítit nepohodlí v oblasti krku a ramen.
 • Uvolnění tlaku – nesprávně zvolená matrace a polštář nedrží páteř ve správné poloze a výsledkem může být nepříjemný tlak v okolí ramen a krku. Pro uvolnění tlaku jsou velice dobré anatomicky tvarované polštáře většinou z paměťové pěny.
 • Materiály – druh a kvalita materiálu výplně a potahu polštáře ovlivňuje mimo jiné jeho životnost, schopnost regulace teploty, zachování tvaru a jiné. Počítat je třeba i s vašimi zdravotními dispozicemi (bolesti za krkem, zad, páteře, alergie, astma). Za kvalitnější polštáře zaplatíte více, ale odvděčí se vám delší životností a lepším komfortem.

Ideální polštář pro spaní na boku je tvrdší a středně vysoký až vyšší. Po celou dobu spánku si musí zachovat svůj tvar (nesléhávat se, ani jinak deformovat). Jako vhodné jsou především polštáře klasické i tvarované z paměťové pěny nebo latexové polštáře.

Nejlepší materiály výplně polštářů pro spaní na boku

Mezi nejlepší materiály polštářů na spaní na boku patří paměťová pěna, latex, pohanka a obecně ty, které nabízí dostatečnou oporu aniž by byly příliš tvrdé.

 • Paměťová pěna – paměťová pěna má schopností se podle teploty a tlaku vašeho těla vytvarovat do odpovídající podoby. V případě polštářů dle tvaru hlavy. Vaše tělesné teplo paměťovou pěnu změkčuje s zvyšuje její viskozitu. To je to, co vám umožňuje se do paměťové pěny pohodlně zanořit.
 • Latex – latexové polštáře mají schopnost se přizpůsobit tvaru těla stejně jako pěnové polštáře, ale navíc jsou pocitově příjemnější. Latexový materiál je také pevnější-tužší, tělo se do něj tolik nezanoří jako do pěny.
 • Pohanka – pohankové polštáře jsou vyplněny tvrdými vnějšími obaly z pohankových jader. Polštáře jsou velmi pevné a poskytují dobrou podporu hlavy. Mají skvělé mikromasážní účinky. Výplň se dá přidat nebo ubrat a přizpůsobit si tak výšku. Jsou prodyšné.
 • Peří – peří dělíme na klasické (ostatní) peří a prachové peří. Nejčastěji z hus nebo kachen. Pro spaní na boku je vhodnější klasické peří, protože je tvrdší než prachové peří a poskytuje tak lepší podporu. Dobrou volbou je i kombinace prachového peří, které tvoří vnitřní měkké jádro polštáře, a klasického peří, které tvoří vnější pevnější vrstvu polštáře. Celkově je potřeba, aby péřové polštáře byly pro spaní na boku trochu tvrdší a pevnější.
 • Syntetická vlákna – mikrovlákna, dutá vlákna, nejčastěji ve formě malých kuliček nebo vloček. Výhodou u nich je především fakt, že je většinou možné si upravit množství jejich výplně a přizpůsobit si tím tvrdost i výšku dle vlastních představ. Na rozdíl od peří se také nesléhávají. Stejně jako peří ale nemusí poskytovat dostatečnou pevnost a tvrdost, i když bývají o něco pohodlnější než ostatní materiály.

Paměťová pěna je jedním z nejoblíbenějších materiálů výplní (nejen) polštářů.

Další tipy pro spaní na boku

Kromě výběru správného polštáře, který zajistí zdravé držení hlavy a krku ve spánku, se zaměřte také na:

 • Výběr správné matrace, která poskytne dostatečnou podporu zejména ramenům a bokům a celkově se správným polštářem zajistí správnou polohu páteře při spánku.
 • Použití dalších pomůcek, jako například polštář mezi kolena, který vedle polštáře pod hlavu a matrace zajišťuje správnou polohu páteře především v dolní části zad a bocích. Ideální jsou polštáře mezi kolena z peří, kousků pěny nebo jiného poddajného materiálu. Pomůže vám i polštář pod nohy.
 • Pořízení vrchní matrace. Vrchní matrace (krycí matrace, topper) může být až 10 cm vysoká matrace, kterou položíte na vaši stávající matraci. V mnoha ohledech dokáže výrazně zpříjemnit spaní.

Nejčastější dotazy

Jaké typy polštářů jsou nejlepší pro spaní na boku?

Obecně jsou pro spaní na boku vhodné vyšší a tvrdší polštáře, které se nesléhávají a udržují si tvar po celou dobu spánku. Mezi nejlepší materiály patří pěna (především paměťová), latex nebo pohanka.

Jaká je vhodná výška polštáře pro spaní na boku?

Spáči na boku obvykle potřebují středně vysoký až vyšší polštář, který dokáže udržet hlavu dostatečně vysoko a současně se po dobu spánku neslehne. Obvykle to jsou polštáře vysoké 10 cm a více. V úvahu je potřeba brát také vaši hmotnost a tvar těla (široká ramena). Dobrou volbou jsou polštáře, které nabízí možnost upravení množství výplně a přizpůsobit si tak výšku polštáře.

Jak tvrdý by měl být polštář pro spaní na boku?

Středně tvrdý až tvrdší. Měkké polštáře se mohou zdát pohodlné, ale hlava na nich většinou nemá dostatečnou oporu a přes noc dochází k vychýlení páteře z optimální polohy a ranním bolestem hlavy, krku, zad. Naopak i příliš tvrdé polštáře vedou k napětí a bolestem v oblasti krku a ramen.

Jaký polštář vybrat, když spím na boku a mám problémy s bolestmi krční páteře?

Ujistěte se, že váš polštář je dostatečně pevný a vysoký. Od bolesti krční páteře dokáží ulevit především polštáře z paměťové pěny ať už anatomicky tvarované nebo klasické.