Domů » Nejlepší a nejhorší barvy do ložnice (2023)

Nejlepší a nejhorší barvy do ložnice (2023)

Barva umí navodit atmosféru, rozproudit emoce nebo dokonce povzbudit k určitému chování. Některé v lidech evokují štěstí, jiné zase klid nebo agresi. Seznámíme vás s barvami do ložnice, které navodí tu správnou atmosféru a pomohou vám lépe usnout.

Správná barva do ložnice zajistí kvalitní spánek

Možná si myslíte, že na tom nezáleží – v ložnici je přeci většinou tma. Odborníci na bytový design a dekorace se však shodují v tom, že výzdoba v ložnici ovlivňuje kvalitu a délku spánku během noci.

Vyvarujte se výrazným a křiklavým barvám. Nenechají člověka v klidu. Taková barva do ložnice není nic dobrého pro rychlé usínání a vydatný spánek. Raději sáhněte po pastelových a tlumených odstínech, které vás snadno ukolébají do říše snů. V následujícím přehledu vás seznámíme s uklidňujícími barvami a s tím, jak si z ložnice vytvořit oázu pohody.

Nejlepší barvy do ložnice

Vhodná barva do ložnice vzbuzuje pocit štěstí, pohody a bezpečí. Každý máme v oblibě trochu jiné barvičky, a tak vám nemůžeme říct: „Tohle je ta jediná správná.“ Vždy se rozhodujte podle toho, co máte rádi a co se vám líbí. Nebojte se, ulehčíme vám to. Připravili jsme seznam uklidňujících barev a odstínů. Zjistěte, jakou barvou vymalovat ložnici nebo po jaké se dívat v oddělení s dekoracemi a ložním prádlem.

1. Modrá – pro klid a pocit bezpečí

Zkuste si představit místo naprostého klidu. Jakou má barvu? Většina lidí řekne, že je modré. Modrá je zkrátka dobrá, vzbuzuje vyrovnanost a pocit důvěry. V modré místnosti si budete připadat v bezpečí a perfektně se uvolníte. Modrá je jedna z nejlepších barev do ložnice. Doporučujeme sáhnout raději po světlejších odstínech, především pokud rozmýšlíte nad barvami stěny v ložnici.

zdroj: Pinterest

2. Zelená – barva do ložnice pro nespavce

Tuto barvu si spojujeme s přírodou. A stejně jako příroda, i ona má uklidňující účinky na tělo i mysl. Doporučujeme ji každému, kdo má problém s usínám. Co se odstínu týče, nejlepší je mentolový nebo šalvějově zelený. Určitě chtějte takový, který je tlumený a bude působit jako pohlazení. Vyhněte se výrazným variantám. Pořiďte si pokojové rostliny nebo květiny do ložnice – i ty do ní přinesou nádech zelené.

barva do ložnice – šalvějově zelená
zdroj: Pinterest

3. Světle růžová – pro lidi s hektickým životem

Je jasné, že ne všechny páry se shodnou na růžových stěnách, ale to vůbec ničemu nevadí. Zakomponujte ji jinak. Světle růžová je vhodnou barvou do ložnice především pro dekorace a ložní prádlo. Vyzařuje z ní příjemná energie a něha. Pokud jste často ve stresu nebo trpíte úzkostí, tento odstín před spaním odbourá všechny vaše negativní pocity.

4. Bílá – působí komfortně a vytváří příjemné prostředí

Bílá v nás evokuje klid, naději a vyrovnanost. Spojujeme si ji i s čistotou, a proto bude ložnice v této barvě působit vždy dokonale uklizená. Navíc opticky zvětšuje, a tak jde o super řešení do menších prostorů. Nebojte se toho – bílé povlečení je klasika, ale co takhle bílý nábytek ve stejné barvě? Vaše ložnice bude jako z katalogu!

bílá barva do ložnice
zdroj: Pinterest

5. Stříbrná – pro ty, kdo chtějí něco originálního

Pokud chcete sáhnout po netradiční barvě, vyzkoušejte stříbrnou. Vědecká studie potvrdila, že v prostředí, kde dominuje tato barva, lidé spí dlouho a nerušeně. Hodí se jako pro doplňky i ložní prádlo. Dobře vypadá také na tapetách.

6. Béžová – barva do ložnice podle Feng Shui

Béžová je příjemný, neutrální odstín. Do interiéru je jako dělaný – je o něco teplejší než bílá a zároveň s ním snadno sladíte jakékoliv další doplňky a barvičky, například právě šalvějově zelenou. Jelikož má béžová uklidňující účinky a umí krásně zútulnit pokoj, jedná se o barvu do ložnice podle Feng Shui (čínské učení o harmonickém domově). Hodí se na stěny i jako odstín nábytku.

ložnice béžová barva
zdroj: Pinterest

Nejhorší barvy do ložnice

Ne všechny barvy do ložnice jsou úplně ideální. Těmto se raději vyhněte.

Červená: je nabitá energií. Vzbuzuje nejen vášně, ale také agresi a vztek. Takto intenzivní barva se do ložnice určitě nehodí. Raději sáhněte po její něžnější sestře – světle růžové.

Tmavě fialová: i tato barva pulzuje energií, ale spojujeme jí s kreativitou, mocí a extravagancí. Jelikož stimuluje myšlení, spaní ve fialové místnosti vám přinese příliš živé sny a noční můry. V noci si nikdy dostatečně neodpočinete. Pokud však fialovou milujete, nevzdávejte se jí. Sáhněte po světlejším odstínu, například levandulové.

Tmavě hnědá: Zatímco světle hnědé odstíny mají skvělý vliv na kvalitu spánku, s tmavými odstíny je tomu naopak. Tmavě hnědá v ložnici způsobuje jen depresivní pocity a zkracuje spánek.

Černá: málokdo by si asi natřel stěny v ložnici načerno. Jenže ona se nehodí ani pro ložní prádlo. Ač je elegantní, evokuje v nás negativní pocity od vzteku přes smutek až po strach. Podle Feng Shui ji lze využít v doplňcích, například u rámů, květináčů nebo svíček. V takovém případě přispěje ke klidnější atmosféře u vás doma.

Oranžová: má stejné účinky jako červená. Nabíjí energií, neustále z ní sálá nadšení a rozhodně vám nedá spát. Takové barvě se v ložnici raději vyhněte. Jelikož však symbolizuje štěstí, vyplatí se sáhnout po jejích tlumených odstínech, například romantické meruňkové.

Jak si vyzdobit ložnici, aby se vám lépe spalo

  • Měkké, přirozené, pastelové a tlumené barvy jsou nejlepší.
  • Vyhněte se tmavým odstínům, i pro dekorace a ložní prádlo raději volte světlejší varianty.
  • Nebojte se barvy kombinovat (např. béžová a šalvějově zelená), jen si dejte pozor na to, aby barva nebyla příliš výrazná. Barvy by neměly být ani kontrastní. Sice dobře vypadají, ale budou vás rušit a neustále zaměstnávat vaši mysl.
  • Zvolte plochý nátěr. Lesklý nátěr nebo nátěr ve stylu vaječné skořápky se do ložnice nehodí. Odráží světlo a působí rušivě. Plochý nátěr je sytější v barvě a zároveň působí příjemněji.