Brýle proti modrému světlu jsou v oblibě. Modré světlo je pro nás v mnoha ohledech přínosné, ale jsou i situace, kdy je lepší se mu vyhnout a právě tehdy se brýle blokující modré světlo hodí. Zajímá vás, jak brýle proti modrému světlu fungují, které vybrat a kdy je používat?
Co je to modré světlo?
Modré světlo je elektromagnetické záření s krátkými vlnovými délkami a vysokou energií. Je součástí palety barev, kterou jsme schopni vnímat a které se říká viditelné spektrum. Protože má modré světlo krátké vlnové délky a vysokou energii, velice snadno se rozptyluje a ze všech barev nejvíce proniká na sítnici našeho oka.
Jak nás ovlivňuje modré světlo?
Nejvíce modrého světla přijímáme přes den ze Slunce a právě přirozené modré světlo ze Slunce je pro nás přes den nesmírně důležité.
Protože naše oči dokáží vnímat modré světlo nejintenzivněji, dostává tělo prostřednictvím ranní dávky modrého světla jasný signál – přichází den, nastartuj se, připrav se na výkon. Tělo přestane produkovat spánkový hormon tmy melatonin a začne produkovat hormon kortizol, který zvyšuje celkovou pohotovost organismu.
Modré světlo přes den nás udržuje čilé a aktivní, zlepšuje kognitivní funkce a výkonnost a seřizuje naše vnitřní hodiny, které řídí celou řadu procesů v těle. I proto bychom se měli hned po ránu vystavovat především přirozenému modrému světlu ze slunečního záření co nejvíce.
Se západem Slunce přestává na sítnici našeho oka dopadat modré světlo a tělo tím dostává signál, že je čas spánku. V těle se přestává produkovat kortizol a naopak se nastartuje produkce melatoninu, který tělo mimo jiné připraví na kvalitní spánek.
Modré světlo má tedy zásadní vliv na pravidelný rytmus spánku a bdění. Lidé od pradávna vstávali za rozbřesku a chodili spát po západu Slunce. Bylo to pro ně naprosto přirozené a proto také neměli problémy se spánkem.
Modré světlo má zásadní vliv na pravidelný rytmus spánku a bdění.
Kde všude najdeme modré světlo?
Největší dávku modrého světla přijímáme přes den ze Slunce a je pro nás přínosná. Modré světlo ale dnes vyzařuje i celá řada moderních technologií a zařízení, mezi které patří například:
- chytré telefony
- monitory počítačů a notebooků
- tablety, čtečky knih a herní konzole
- zářivky a LED osvětlení
- televize
- pouliční osvětlení
Modrému světlu jsme vystaveni prakticky celý den a řada z nás používá některé zařízení vyzařující modré světlo (počítač, telefon, televizi) ještě těsně před spaním, čímž si v podstatě sabotujeme přirozené nastavení našich vnitřních hodin.
Modrým světlem z těchto zařízení dáváme tělu před spaním falešný signál, že je vlastně den (tělo nepozná rozdíl mezi modrým světlem ze Slunce a jiného zdroje) a není třeba se připravovat na spánek. Tělo tak odkládá produkci melatoninu a my si tím nabouráváme přirozený rytmus spánku a bdění, což potvrzují i odborné studie [1][2].
Výsledkem je pak nekvalitní spánek, který se může projevovat nespavostí, častým nočním probouzením, nedostatečným spánkem, ospalostí během následujícího dne a celou řadou dalších s tím souvisejících zdravotních problémů.
Vystavování se modrému světlu před spaním potlačuje tvorbu melatoninu potřebného pro kvalitní spánek.
Co jsou brýle proti modrému světlu
Jak název napovídá, brýle proti modrému světlu jsou brýle speciálně upravené tak, aby filtrovaly modré světlo. Na trhu narazíte na:
- brýle proti modrému světlu, které využijete především před spaním
- brýle s filtrem modrého světla (brýle na počítač), které využijete během dne například při práci s počítačem
Pojďme se na ně podívat blíž.
Brýle proti modrému světlu před spaním
Modrému světlu před spaním se zcela vyhněte. Ideální je se od všeho, co vyzařuje modré světlo, úplně odstřihnout minimálně hodinu před plánovaným ulehnutím.
Chcete před spaním ještě sledovat televizi, dodělat něco na počítači nebo sjíždět poslední příspěvky na vaší oblíbené sociální síti? Použijte brýle proti modrému světlu.
Brýle proti modrému světlu, které využijete večer a před spaním, mají typicky oranžové nebo červené zabarvení a dokáží odbourat až 100 % modrého (a také zeleného) světla.
Berte na vědomí, že oranžové nebo červené brýle proti modrému světlu se 100% blokací modrého světla celkem znatelně zkreslují vnímaní barev na monitoru nebo displeji a nejsou proto vhodné k celodennímu používání například při práci s počítačem.
Hodí se výhradně ke kratšímu použití zhruba 1-2 hodiny před spaním. Máte s nimi ale jistotu, že vás perfektně ochrání před jakýmkoliv modrým světlem.
Brýlemi proti modrému světlu se večer před spaním efektivně ochráníte proti modrému světlu z vašeho okolí a podpoříte tím ve vašem těle správnou a včasnou produkci melatoninu potřebného pro kvalitní spánek a regeneraci.
Nejlepší brýle proti modrému světlu před spaním
Brýle proti modrému světlu přes den
Protože červené a oranžové brýle nejsou vhodné k celodennímu nošení, přišli výrobci a prodejci s alternativou. Nabízejí brýle, které sice neblokují modré světlo tak dokonale, ale jsou vhodné i k celodennímu nošení.
Brýle používají čiré nebo lehce dožluta zabarvené čočky se speciálním filtrem modrého světla, který údajně dokáže odblokovat přibližně 10-40 % modrého světla. Brýle mají být vhodné především k dennímu používání například při práci s počítačem.
Barvy na monitoru nebo displejích zkreslují jen mírně a z estetického hlediska vypadají mnohem lépe. K dostání jsou jak brýle nedioptrické proti modrému světlu, tak i dioptrické verze a velký výběr najdete například v obchodě Lentiamo.cz
Otázka je, opravdu je nutné blokovat modré světlo z digitálních zařízení i přes den?
Proč blokovat modré světlo přes den
Někteří odborníci se domnívají, že světlo vyzařované z umělých zdrojů (monitorů, displejů, obrazovek atp.) obsahuje škodlivou a pro nás nepřirozenou složku modrého světla, která významně poškozuje naše zdraví a způsobuje:
- digitální únavu očí (unavené, suché a podrážděné oči, bolesti hlavy, rozmazané vidění)
- poškození sítnice, které může vést až ke slepotě (věkem podmíněná makulární degenerace)
S tím ale nesouhlasí celá řada jiných vědců a lékařů. Například Americká akademie oftalmologů v několika svých článcích [3][4][5] uvádí, že neexistují žádné vědecké důkazy o tom, že by modré světlo z digitálních zařízení poškozovalo oči, a proto používání brýlí s modrým filtrem přes den ani nedoporučuje.
Dále uvádí, že digitální únavu očí způsobuje především dlouhotrvající a nepřetržité sledování obrazovek, nedostatečná frekvence mrkání a špatná vzdálenost nebo výška umístění obrazovek.
Současně však připouští, že modré světlo ovlivňuje náš rytmus spánku a bdění a brýle proti modrému světlu s maximální blokací modrého světla mohou večer pomoci s lepším usínáním a spánkem.
Ani v odborných kruzích stále nepanuje jednotná shoda o působení modrého světla přes den z digitálních zařízení na naše zdraví. Podle všeho budou zapotřebí další, podrobnější studie a výzkumy. Konečné rozhodnutí, jestli takové brýle vyzkoušet nebo ne, tak bude především na vás.
Nejoblíbenější brýle s filtrem modrého světla (brýle na počítač)
Shrnutí
V dnešním moderním světě nás modré světlo obklopuje prakticky neustále. Spousta lidí využívá digitální přístroje i nepřetržitě celý den. Kromě výhod to má ale samozřejmě i své nevýhody. Pokud tato zařízení používáte do pozdních večerních hodin, modré světlo z nich narušuje váš cyklus spánku a bdění.
Pokud je to možné, nepoužívejte zařízení vyzařující modré světlo alespoň 1-2 hodiny před spaním. Nechcete se vzdát svého telefonu nebo počítače před spaním? Pomohou vám brýle proti modrému světlu, které vás před tímto vysokoenergetickým vlnovým zářením ochrání.
Na trhu jsou k dostání brýle proti modrému světlu, které nabízí až 100% blokaci modrého a také zelného světla. Toto jsou ty pravé brýle proti modrému světlu, které mají smysl a které využijete večer 1-2 hodiny před spaním.
Kromě těchto brýlí jsou na trhu k dostání i čiré nebo jemně zabarvené brýle s filtrem modrého světla určené především pro práci s počítačem. Tyto brýle by údajně měly pomáhat proti digitální únavě očí a předcházet poškození sítnice vlivem modrého světla.
Bohužel dosud neexistují žádné průkazné vědecké studie, které by potvrzovaly negativní vliv modrého světla z digitálních zařízení používaných přes den na zdraví člověka. Některé instituce, jako například Americká akademie oftalmologů, dokonce tvrdí, že filtr modrého světla je u brýlí používaných přes den zbytečný.
V odborných kruzích tak stále nepanuje jednotná shoda a k potvrzení všech domněnek bude zapotřebí dalšího výzkumu. Pokud chcete brýle s modrým filtrem pro denní využití vyzkoušet, samozřejmě ta možnost tady je.
Nejčastější otázky
Nejvíce člověku škodí modré světlo z elektronických zařízení především ve večerních a nočních hodinách před ulehnutím, kdy brání produkci hormonu melatoninu potřebného pro navození spánku. Modré světlo z elektronických zařízení používaných přes den považují někteří odborníci za zdraví škodlivé, jiní naopak ne. V tomto stále nepanuje shoda a do budoucna bude nutné provést další studie a výzkumy.
Brýle proti modrému světlu pomáhají především večer 1-2 hodiny před spaním, kdy je nutné se vyhnout jakémukoliv modrému světlu, které v tuto dobu brzdí produkci melatoninu potřebného pro kvalitní spánek.
Na trhu najdete brýle proti modrému světlu v několika provedeních. Nejúčinněji blokují modré světlo červené brýle, o něco méně oranžové, následují brýle žluté a nejméně pak brýle s čirými čočkami a filtrem modrého světla. Pokud chcete brýle používat k blokaci modrého světla před spaním (kdy to opravdu smysl má), pak jsou vhodné červené, případně oranžové brýle.
Ačkoli v odborné komunitě nepanuje úplná shoda, některé výzkumy ukazují, že brýle blokující modré světlo pomáhají především večer, kdy je potřeba se odstřihnout od veškerého modrého světla proto, aby nebyla narušena produkce melatoninu potřebného pro kvalitní spánek. Diskutabilnější je to u brýlí s filtrem modrého světla používaných přes den.
Brýle proti modrému světlu se vyplatí především těm, kteří tráví před spaním delší dobu u obrazovek nebo displejů a díky modrému světlu z těchto zařízení si oddalují přirozený nástup spánku. Brýle blokující modré světlo jsou díky modelům dostupným za cenu kolem 500 Kč poměrně levným a snadno použitelným řešením, jak se večer chránit před modrým světlem a zlepšit si spánek.