Domů » Jak se zbavit komárů v noci a konečně se klidně vyspat

Jak se zbavit komárů v noci a konečně se klidně vyspat

Většina z nás ze zkušenosti ví, že i jeden jediný komár v ložnici dokáže zadělat na neklidnou a možná i probdělou noc. Rok co rok podnikají komáři neodbytné nálety na naše obydlí a mnohdy je prakticky nemožné se v klidu vyspat. V tomto článku ukážeme několik způsobů, jak se komárů v noci zbavit.

Co jsou komáři vlastně zač

Komáři jsou podle amerického Ústavu pro kontrolu a prevenci nemocí pro lidi nejsmrtelnějším živočichem na naší planetě. Ročně usmrtí více lidí než kterýkoliv jiný tvor. Komáři jsou přenašeči celé řady nebezpečných onemocnění a virů, jako je malárie, žlutá zimnice, Zika a další. 

Nejsmrtelnější živočichové

Na Zemi se vyskytuje až 3000 druhů komárů, z toho jen na našem území najdeme přibližně 50 druhů ze 6 rodů. Nejčastějšími návštěvníky našich obydlí jsou komáři rodu Culex – komár pisklavý, komár obtížný.

Lidskou krev sají pouze samice, které ji využívají jako zdroj bílkovin potřebných pro vývoj vajíček. Dobře známý pisklavý tón vydávají komáři svými křídly a hlasivkami.

Když se komáří samice zabodne do těla, vypustí do něj sliny, které snižují srážlivost krve a současně potlačují bolest natolik, že člověk si samotného bodnutí ani nevšimne. Jakmile tělo tyto nežádoucí látky v oběhu zjistí, začne se jim bránit – přichází typické svědění.

Komáři se vyskytují v hojném počtu zejména v záplavových oblastech, kolem vodních ploch, řek a v okolí lesů. Jsou aktivní především večer, v noci a ráno. Přes den jsou většinou schovaní na chladnějších místech a kují plány na večer. 

Co komáry láká a podle čeho si vybírají svou oběť

Komáry přitahuje kysličník uhličitý, který vydechujeme, a kyselina mléčná, kterou „voníme“.  A proč si komár vybere zrovna vás a ne vašeho partnera? 

Komáři si vybírají na základě složení mikroorganismů na pokožce. Na lidské pokožce najdeme soubor bakterií, hub a virů (mikroorganismů), které dohromady vydávají určitý pach. Právě tento pach je pro komára rozhodujícím faktorem při výběru vhodné oběti.

To, jaké mikroorganismy na pokožce žijí, ovlivňuje především prostředí, ve kterém se pohybujeme. Všechno s čím přicházíme do styku. Co jíme, pijeme, čeho se dotýkáme, to vše obsahuje mikroby, které se na nás přenáší.

7 tipů, jak se zbavit komárů v noci

1

Nainstalujte moskytiéry a výplety do oken

Mechanická ochrana v podobě sítí a moskytiér slouží spíše jako prevence – komára, který už v ložnici je, vás samozřejmě nezbaví. Ovšem první věc, na kterou byste měli myslet, je komára do ložnice vůbec nepustit. Dobrá prevence je základ

jak se zbavit komárů – moskytiéra nad postelí

Výplety do oken a dveří v podobě sítí jsou velice osvědčenou metodou. Sítě si šikovný kutil zvládne vyrobit svépomocí, ale dají se samozřejmě i koupit. Pokud máte netypické velikosti oken nebo dveří, existují i firmy, které vám vyrobí sítě různých rozměrů přímo na míru.

Podobný efekt mají i moskytiéry, které je možné umístit kolem postele nebo jiného lůžka na spaní. Skvělé jsou moskytiéry nad dětskými postýlkami. V momentě kdy by moskytiéra mohla překážet (stlaní postele), ji jednoduše svážete do „culíku“ a necháte volně viset nad postelí.

2

Vyberte vhodné osvětlení

Do kategorie prevence spadá i vhodné osvětlení. Komáři se podobně jako ostatní hmyz stahují za světlem. Použijte osvětlení, které komáry nepřitahuje. Na přístupových cestách v okolí domu, na verandě, okolo oken i jinde, kde je to potřeba, rozmístěte LED diody nebo sodíkové výbojky, které komáry nepřitahují. 

Ve večerních a nočních hodinách vůbec nesviťte, pokud to není vyloženě nutné. Pokud už se vám komár dostane do ložnice nebo máte pocit, že by tam mohl být, zavřete před spaním okno, rozsviťte ve vedlejší místnosti a chvíli počkejte. Je velká pravděpodobnost, že se komár přemístí za světlem právě do vedlejší místnosti. 

3

Vyzkoušejte elektrické odpařovače

Na trhu najdete chemické prostředky na odpuzování a hubení hmyzu včetně komárů – elektrické odpařovače. Elektrický odpařovač naplníte speciální tekutou chemickou látkou (většinou s nějakou vůní) a umístíte ho do elektrické zásuvky.

biolit

Elektrické odpařovače

Elektrické odpařovače s časovačem a tekutou náplní hubí a odpuzují komáry, pakomáry a jiný malý hmyz.

V průběhu noci se z odpařovače uvolňuje do místnosti látka, která komáry odpuzuje a později i likviduje. Náplně se dají dokupovat buď v tekuté formě nebo ve formě polštářků a některé elektrické odpařovače se dokáží po několika hodinách i samy vypnout pro případ, že byste na něj ráno zapomněli.

4

Kupte UV zářič

Zářiče nebo lampičky s elektronickým lapačem hmyzu vyzařují světlo s ultrafialovými paprsky, které láká hmyz. Hmyz je pak po kontaktu s elektrodou zahuben elektrickým proudem. Lapač k hubení nevyužívá žádné chemické látky a pracuje bez znečištění a zápachu.

UV zářič

Lapače hmyzu s UV světlem

Otravný hmyz je zahuben elektrickým proudem po kontaktu s elektrodou.

Co se týče bezpečnosti, není třeba se ničeho obávat. Elektroda, která je pod napětím, je schována pod speciální mřížkou, kam se dostane jen samotný hmyz. I když je to efektivní řešení, přístroj umístěte raději tak, aby vás jeho svit nerušil ve spánku, případně ho použijte pouze před spaním.

5

Pomohou vonné bylinky

Přírodní cesta funguje také spíše na bázi prevence. Vonné bylinky v truhlících u oken odvedou díky své silné vůni nejednoho nezvaného hosta a navíc i kouzelně vypadají. Využít se dají levandule, meduňka, rozmarýn, máta, šalvěj, bazalka, skořice, anýz, vonné pelargonie nebo účinná citronová tráva. 

vonné bylinky

Levanduli, meduňku nebo mátu můžete i usušit a zabalit do malých pytlíčku, které pak umístěte v blízkosti postele nebo rovnou pod polštářem. Komáry aroma odradí a vám se bude lépe usínat.

6

Pořiďte si aromalampu nebo difuzér

Dobré služby vám prokáží také aroma lampy a difuzéry. V kombinaci s vhodnými esenciálními oleji komáry odradí a navíc jsou krásným estetickým doplňkem, který váš interiér příjemně ozvláštní. Jaké esenciální oleje do aromalampy použít? Zkuste levandulový nebo citronelový esenciální olej. 

difuzéry

Aromalampy a difuzéry

Aromalampy a difuzéry jsou nejen dobrým pomocníkem, ale i skvělým designovým doplňkem.

7

Použijte přírodní repelenty proti komárům

Přírodní repelenty ve spreji a přírodní repelentní oleje jsou výbornou možností, jak se zbavit komárů pomocí zdravý neškodných přípravků. Přípravky neobsahují žádné pesticidy či toxické chemikálie a jsou vhodné pro všechny členy rodiny včetně malých dětí i osob s citlivou kůží.

přírodní repelent proti komárům

Přírodní repelenty

100% přírodní přípravky proti hmyzu jsou vyhledávanou možností, jak se zbavit komárů.

Jak se zbavit komárů v noci – shrnutí

Pamatujte, že základem je vždy dobrá prevence. Sítě do oken a moskytiéry jsou jednou z nejefektivnějších, cenově dostupných a zdraví neškodných možností. Pokud je navíc zkombinujete s vonnými a hezky vypadajícími bylinkami v truhlících před okny, efekt se ještě znásobí.

Vhodné jsou i některé rostliny do ložnice, které vás zbaví přebytečného kysličníku uhličitého. Využijte i aromalampy a difuzéry s levandulovým nebo citronelovým esenciálním olejem. Komárům nevoní, ale pro vás to bude balzám na duši.

Efektivní cestou jsou UV zářiče, které dokáží zlikvidovat až 90 % neodbytného hmyzu v okolí. Pokud vám nevadí trochu té chemie, vyzkoušejte elektrické odpařovače. A pokud chcete jít raději přírodní cestou, vyzkoušejte 100% přírodní repelenty a oleje.

Přejeme hodně štěstí a klidnou noc plnou sladkých snů.

P.S. Chcete vědět víc o nejnebezpečnějších zvířatech světa? Spoustu zajímavých informací najdete také v článku o komárech a jiných nebezpečných zvířatech, který stojí za přečtení.

.