Přestavte si, že ležíte večer v posteli a z ničeho nic vám začnou brnět nohy. Máte pocit, jako by vám za ně někdo tahal, jako byste dostávali elektrické šoky, jako by se vám pod kůži snažilo nacpat hejno brouků. Je to nepopsatelné a zároveň nesnesitelné. Nemůžete usnout ani spát. Musíte vstát z postele a prostě se hýbat, chodit. To jediné nepříjemné pocity zkrotí. Usínáte až nad ránem, kdy nepříjemné pocity ustupují. Syndrom neklidných nohou postihuje až 10 % české populace. Co je to za chorobu, jak se projevuje a jak se jí zbavit? Čtěte dál.
Co je syndrom neklidných nohou
Syndrom neklidných nohou (SNN, anglicky Restless Leg Syndrome – RLS), nazývaný také Willis-Ekbomova choroba, je neurologická porucha, která způsobuje nepříjemné pocity v nohou jako je svědění, píchání, tahání nebo škubání a tyto nepříjemné pocity pak u postiženého vyvolávají nekontrolovatelné nutkání pohybovat nohama.
Tyto nepříjemné pocity se objevují při nečinnosti, kdy je člověk v klidu a uvolněný. Zastihnout ho tak mohou při delší jízdě autobusem, v kině nebo třeba divadle. Nejčastěji a nejintenzivněji se však projevují večer a v noci, kdy člověk leží klidně a uvolněně v posteli. Proto je tato neurologická porucha považována především za spánkovou poruchu.
Důsledkem těchto nepříjemných pocitů je neodolatelná potřeba hýbat nohama (nepříjemné pocity mohou postihnout i horní končetiny nebo jiné části těla, ale nohy bývají nejčastější). Uvolnění postiženému přináší pouze pohyb – vstát z postele a chodit, protahovat se, hýbat se.
Nejzávažnějším problémem SNN je, že narušuje spánek a způsobuje tím ospalost a únavu během dne. SNN a nedostatek spánku, pokud nejsou léčeny, vás mohou ohrozit dalšími zdravotními problémy, včetně například deprese.
SNN se může vyskytnout prakticky v každém věku, i když je obvykle častější a závažnější ve středním nebo pozdějším věku [1]. Pokud se syndrom neklidných nohou vyskytne u dětí, s postupem věku má tendenci se zhoršovat. U žen je pravděpodobnost výskytu SNN dvakrát vyšší než u mužů.
Syndrom neklidných nohou je celoživotní onemocnění, které nelze zcela vyléčit. Zmírnit nežádoucí příznaky pomáhá změna životního stylu a také léky.
Syndrom neklidných nohou – příznaky
Podle čeho poznáte, že trpíte syndromem neklidných nohou?
Ležíte v klidu v posteli a najednou vás přepadnou nepříjemné pocity v nohou nebo chodidlech (méně často v rukou a ostatních částech těla).
Postižení tyto pocity často popisují jako:
- tahání
- mravenčení
- elektrické šoky
- lechtání
- škubání
- bolení
- svědění
Tyto nepříjemné pocity ve vás vyvolávají neodolatelné nutkání nohama jakkoliv pohybovat, abyste se těchto obtěžujících pocitů zbavili. A právě toto neodolatelné nutkání pohybovat nohama je hlavním příznakem syndromu neklidných nohou.
Pocity se obvykle vyskytují na obou stranách těla. Mohou se také vyskytovat pouze na jedné straně nebo mohou začínat na jedné straně a poté se přesunout na druhou.
Závažnost příznaků SNN se pohybuje od mírných až po nesnesitelné. Je běžné, že příznaky kolísají v intenzitě. Někdy na určitou dobu vymizí a pak se zase vrátí. Příznaky jsou obecně horší večer a v noci a téměř vždy odezní brzy ráno.
U některých lidí mohou příznaky způsobovat závažné noční poruchy spánku, které mohou výrazně zhoršit kvalitu nejen jejich života, ale také života jejich nejbližších (partnerů).
Syndrom neklidných nohou – příčiny
Proč k syndromu neklidných nohou dochází?
Někdy je syndrom neklidných nohou spojován s dalšími zdravotními potížemi, jako je pozdní stadium onemocnění ledvin, nedostatek železa, neuropatie, roztroušená skleróza nebo Parkinsonova choroba.
SNN se může přechodně vyskytnout i během těhotenství, ale po porodu příznaky obvykle zcela ustupují.
Lékaři a vědci bohužel stále neví, co je přesnou příčinou většiny případů syndromu neklidných nohou. Ve velké části případů hraje roli genetika. Téměř polovina lidí s SNN má v rodině někoho, kdo tímto onemocněním trpí také.
SNN může být vázán i na:
- pohlaví – ženy mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že onemocní SNN, než muži
- věk – ačkoli se SNN může objevit v každém věku, častěji se vyskytuje a bývá závažnější po dosažení středního věku
- chronická onemocnění – některá dlouhodobá onemocnění zahrnují příznaky SNN, včetně nedostatku železa, Parkinsonovy choroby, selhání nebo onemocnění ledvin, cukrovky a periferní neuropatie
- léky – některé léky mohou příznaky zhoršovat, včetně léků proti nevolnosti, antipsychotik, některých antidepresiv a léků proti nachlazení a alergii, které obsahují antihistaminika
- těhotenství – některé ženy mají SNN během těhotenství, zejména pak v posledním trimestru, příznaky však obvykle odezní do měsíce po porodu
- životní styl – nedostatek spánku nebo jiná porucha spánku, jako je apnoe, může příznaky vyvolat nebo i zhoršit, stejně tak užívání alkoholu, tabáku a kofeinu
Pokud trpíte SNN a s ním souvisejícím chronickým nedostatkem spánku, můžete být více ohroženi:
- srdečním onemocněním
- mrtvicí
- cukrovkou
- onemocněním ledvin
- depresemi
- předčasným úmrtím
Diagnostika SNN
Chcete se vydat k lékaři a potvrdit (nebo vyvrátit) si, že trpíte SNN?
Bohužel neexistuje jediný test, který by stoprocentně potvrdil nebo vyloučil SNN. Velká část diagnózy tak bude založena především na popisu vašich příznaků.
Pro stanovení diagnózy SNN musíte splňovat všechny následující podmínky:
- nepřekonatelné nutkání k pohybu, obvykle doprovázené zvláštními pocity
- příznaky se zhoršují v noci a jsou mírné nebo vymizí v brzkých ranních hodinách
- pocitové příznaky se objevují, když se snažíte odpočívat nebo spát
- příznaky se zmírňují, když se hýbete
I po splnění všech kritérií pravděpodobně provede lékař další vyšetření, aby zjistil, zda vaše příznaky nemají jiné neurologické příčiny.
Nezapomeňte poskytnout informace o všech volně prodejných lécích a doplňcích stravy, které užíváte. A informujte svého lékaře, pokud máte nějaké známé chronické zdravotní potíže.
Krevní testy zkontrolují nedostatek železa a další nedostatky nebo abnormality. Pokud se objeví jakýkoliv náznak, že se jedná o něco jiného než SNN, můžete být odesláni ke spánkovému specialistovi, neurologovi nebo jinému odborníkovi.
U dětí, které nejsou schopny popsat své příznaky, může být diagnostika SNN obtížnější.
Syndrom neklidných nohou léčba a pomoc
Syndrom neklidných nohou není možné zcela vyléčit. Zmírnit příznaky pomáhají léky, dodržování správné spánkové hygieny, i babské rady.
Léky na SNN
Před jakýmkoliv užíváním léků se vždy poraďte s vaším lékařem, který zvolí nejlepší postup léčby, vybere vhodné léky a nastaví správné dávkování podle intenzity vašich příznaků. Nikdy s léky neexperimentujte na vlastní pěst!
Jaké jsou možnosti?
- Léky zvyšující hladinu dopaminu (dopaminergní látky), které pomáhají snížit zvýšenou pohyblivost nohou.
- Léky na spaní a svalová relaxancia (benzodiazepiny), které sice příznaky zcela neodstraní, ale pomáhají vám se uvolnit a lépe spát. Počítejte však se zvýšenou denní ospalostí.
- Narkotika (opioidy), která mohou snížit bolest a zvláštní pocity. Pomáhají vám relaxovat.
Syndrom neklidných nohou babské rady a spánková hygiena
U SNN jsou zvláštní pocity v nohou nepříjemné až bolestivé a tyto příznaky často téměř znemožňují klidné usnutí a pohodový spánek. Samozřejmě s tím související nedostatek spánku a únava jsou nebezpečné pro vaše zdraví a celkovou pohodu.
Co tedy můžete udělat pro lepší a klidnější spánek vy sami? Především dodržovat zásady správné spánkové hygieny a na syndrom neklidných nohou mohou pomoci i některé babské rady.
- zkontrolujte svou matraci a polštáře – jsou staré a hrbolaté? – vyměňte je
- vyplatí se také investovat do pohodlného povlečení, přikrývek a nočního prádla
- udržujte ložnici spíše chladnou
- přes den se dostatečně hýbejte, ideální je cvičení, plavání, protahování, ale mnohdy stačí i delší procházka
- před spaním si nohy namasírujte
- před spaním si dejte koupel, nohy osprchujte vlažnou až studenou vodou
- spěte s polštářem mezi nohama – pomáhá to zabránit stlačení nervů a vyvolání příznaků SNN
- snižte nebo vyřaďte příjem kofeinu, alkoholu a tabáku
- dodržujte zdravou životasprávu a zařaďte do ní vhodné potraviny
Tato opatření pravděpodobně neodstraní příznaky úplně, ale pomohou je alespoň zmírnit. Experimentujte, dokud pro sebe nenajdete to nejlepší.
Strava – doporučení pro osoby se syndromem neklidných nohou
Neexistují žádná specifická doporučení pro osoby s SNN týkající se stravy. Ujistě se ale, že přijímáte dostatek základních vitamínů a živin. Snažte se také omezit vysoce kalorické potraviny s malou nebo žádnou výživovou hodnotou.
Někteří lidé s příznaky SNN mají nedostatek určitých vitaminů a minerálů. V takovém případě můžete provést určité změny ve svém jídelníčku nebo užívat doplňky stravy. Vše záleží na tom, co ukáží výsledky vašich testů.
Pokud máte nedostatek železa, zkuste do svého jídelníčku přidat více těchto potravin bohatých na železo:
- tmavě zelená listová zelenina
- hrách
- sušené ovoce
- fazole
- červené a vepřové maso
- drůbež a mořské plody
- potraviny obohacené železem, jako jsou některé obiloviny, těstoviny a chléb
Vitamín C pomáhá tělu vstřebávat železo, takže byste mohli kombinovat potraviny bohaté na železo s těmito zdroji vitamínu C:
- citrusové šťávy
- grapefruity, pomeranče, mandarinky, jahody, kiwi, melouny
- rajčata, papriky
- brokolice, listová zelenina
S kofeinem je to složitější. U některých lidí může vyvolat příznaky SNN, jiným naopak pomáhá. Vyplatí se trochu experimentovat a zjistit, zda kofein ovlivňuje vaše příznaky.
Alkohol může SNN zhoršit. Navíc je známo, že narušuje spánek. Snažte se mu vyhýbat, zejména večer.
Syndrom neklidných nohou u dětí
Děti mívají stejné pocity brnění a tahání v nohou jako dospělí a i oni trpí nepřekonatelným nutkáním pohybovat nohama. Navíc je u nich mnohem častější (než u dospělých), že se příznaky objevují i „za bílého dne.“ Většinou mají ale problém všechny tyto jevy dostatečně popsat.
„Neklidné nohy v noci“ narušují spánek, což ovlivňuje i kvalitu každodenní života. Dítě s SNN může působit nepozorně, podrážděně nebo nervózně. Mohou být označeny za rušivé nebo hyperaktivní. Diagnostika a léčba SNN může pomoci tyto problémy řešit a zlepšit školní výsledky.
Pro stanovení diagnózy SNN u dětí do 12 let je třeba splnit stejná kritéria, jako pro dospělé:
- nepřekonatelné nutkání k pohybu, obvykle doprovázené zvláštními pocity
- příznaky se zhoršují v noci
- příznaky se objevují, když se snažíte odpočívat nebo spát
- ke zmírnění příznaků dochází, když se hýbete
Kromě toho musí dítě popsat pocity v nohou vlastními slovy. K omezení projevů SNN musí mít děti nastavený vhodný jídelníček a správné návyky při usínání. V případě potřeby může lékař předepsat léky ovlivňující dopamin, benzodiazepiny a antikonvulziva.
Syndrom neklidných nohou v těhotenství
Výsledky výzkumů naznačují, že těhotné ženy mají dvakrát až třikrát vyšší riziko výskytu syndromu neklidných nohou. Příznaky SNN se během těhotenství objevují především v posledním trimestru. Dobrou zprávou je, že všechny příznaky odeznívají do několika týdnů po porodu.
Důvody tohoto stavu nejsou známy. Příčinou může být nedostatek vitamínů nebo minerálů, hormonální změny nebo útlak nervů.
Těhotné ženy mají často křeče v nohou nebo potíže se spánkem a někdy je těžké určit, zda jde, nebo nejde o příznaky SNN. Každopádně i sebemenší podezření konzultujte s lékařem, který poradí nejlepší vhodný postup.
Některá fakta o SNN
Mezi lidmi s SNN mělo 35 % příznaky před 20. rokem života. Jeden z deseti uvádí příznaky do 10 let věku. Příznaky mají tendenci se s věkem zhoršovat.
SNN se vyskytuje dvakrát častěji u žen než u mužů. Těhotné ženy mohou mít až třikrát vyšší riziko výskytu než „běžná populace“.
SNN je častější u lidí severoevropského původu než u jiných etnik.
Některá antihistaminika, léky proti nevolnosti, antidepresiva nebo antipsychotika mohou vyvolat nebo zhoršit příznaky SNN.
Asi 80 % lidí s SNN trpí také poruchou zvanou periodické pohyby končetin ve spánku (Periodic Limb Movements in Sleep – PLMS). PLMS zahrnuje nedobrovolné záškuby nebo trhání nohou každých 15-40 sekund během spánku. Většina lidí s PLMS ovšem nemá SNN.
Většinou není příčina SNN zřejmá. Více než 40 % lidí s SNN však má v rodině někoho s tímto onemocněním. Pokud se vyskytuje v rodině, příznaky obvykle začínají před 40. rokem života.
Na SNN neexistuje žádný lék. Léky a úprava životního stylu však mohou pomoci příznaky zvládnout.
Obsah webu iSpanek.cz slouží pouze pro informační účely a nemá nahrazovat odbornou lékařskou pomoc, diagnostiku nebo léčbu. V případě dotazů nebo potíží byste se měli vždy obrátit na kvalifikovaného poskytovatele zdravotní péče.
1. Causes of restless legs syndrome. (n.d.). Retrieved,
hopkinsmedicine.org/neurology_neurosurgery/centers_clinics/restless-legs-syndrome/what-is-rls/causes.html
2. Children and RLS. (2007),
rls.org/document.doc?id=2248
3. Djokanovic, N., Garcia-Bournissen, F., & Koren, G. (2008, June). Medications for restless legs syndrome in pregnancy. Journal of Obstetrics and Gynaecology Canada, 30(6), 505-507,
sciencedirect.com/science/article/pii/S1701216316328663
4. Hughes, A. J. (n.d.). Sleep disturbance and multiple sclerosis,
nationalmssociety.org/NationalMSSociety/media/MSNationalFiles/Documents/Sleep_Hughes_2016.pdf
5. Mayo Clinic Staff. (2014, January 2). Iron deficiency anemia: Prevention,
mayoclinic.org/diseases-conditions/iron-deficiency-anemia/basics/prevention/con-20019327
6. Pregnancy and RLS. (2015),
rls.org/file/pregnancy-for-hcp.pdf
7. Restless leg syndrome fact sheet. (2015, July 27),
ninds.nih.gov/disorders/restless_legs/detail_restless_legs.htm
8. What to do about restless legs syndrome (2012, March),
health.harvard.edu/diseases-and-conditions/what-to-do-about-restless-legs-syndrome