Ložnice podle Feng Shui je místem klidu, harmonie a intimity. Uspořádejte si tento prostor podle starodávného čínského učení, a vylepšete tak nejen kvalitu vašeho spánku, ale i zdraví a psychickou odolnost. V následujícím textu najdete všechny důležité zásady, které vám ukážou, jak na to. Budete překvapeni, jak je to snadné.
Co je to Feng Shui
Učení Feng Shui pochází z Číny, kde vzniklo před tisíci lety. Pramení z taoismu, filozofického směru, který zkoumá, jak může člověk žít spokojený život v souladu se svým prostředím. Feng Shui tuto problematiku dále rozvíjí. Taoismus se snaží dosáhnout harmonie ve vztahu člověk – příroda – prostředí. Feng Shui se soustředí na bydlení. V rámci tohoto učení bylo vypracováno několik pravidel, které vám poradí, jak na to.
Domácnost je velmi důležitý bod našeho života. Protože v tomto prostředí trávíme spoustu času, má na nás silný vliv. Pokud je interiér neuspořádaný a halabala, vyzařuje negativní energii, kterou dříve nebo později pocítíte na vlastní kůži.
Může to dojít až tak daleko, že vás prostředí začne doslova „vysávat“, nebo nastartuje nemoc. Nebude vám přinášet žádnou radost ani potěšení. Naopak, nikdy se v něm dokonale neuvolníte a neodpočinete si.
Feng Shui radí organizovat interiér v ideálním poměru, proporcích a uspořádání. Z vaší domácnosti si podle jednoduchých pravidel vytvoříte oázu klidu a harmonie, kde budete nejen dobíjet baterky. Harmonické prostředí má totiž pozitivní vliv i na zdraví a celkovou odolnost, jak psychickou, tak fyzickou.
Energie čchi
O energii čchi nebo jing a jang už jste určitě slyšeli. Feng Shui pracuje s těmito principy, a právě na jejich základě organizuje domácnost. Energie čchi musí vaším domovem volně proudit a nic ji nesmí narušovat nebo blokovat.
Pokud do uspořádání zahrnete všechny důležité elementy z našeho článku, energii ovládnete a ta bude sloužit k vašemu prospěchu. Pro maximální účinek je důležité postupovat krok za krokem podle Feng Shui pravidel a nic při zařizování domácnosti nevypustit nebo nevynechat.
Jak se pracuje s energií v ložnici podle Feng Shui
Ložnice je místem odpočinku. Právě tady máte načerpávat energii a obnovovat vaše zdraví. Zároveň je spojená s intimitou. Je proto důležité, aby bylo toto místo plné klidu a harmonie. Jak zařídit ložnici podle Feng Shui? Vycházejte z toho, že budete pracovat s živoucí energií čchi. To je první a nejdůležitější pravidlo.
Tok energie funguje jako řeka. Pokud jí příliš zvednete stavidlo, energie se bude valit prostorem a vás doslova převálcuje. A naopak – stavidlo zavřete a tok se zastaví. Vašim cílem je najít rovnováhu, kdy energie neproudí příliš divoce, ani příliš pomalu.
V ložnici, která je více prázdná než plná, bude energie proudit velmi rychle. A v místnosti, kde máte spoustu zbytečných věcí a harampádí, to zase bude váznout. Držte se pravidla nic nepřehánět. Vše zbytečné z ložnice odstraňte, ať může energie proudit zvolna jako jarní vánek.
Zapomeňte na tzv. lapače prachu a rozbité věci sentimentální povahy, které vlastně vůbec nepotřebujete. Tyto věci Feng Shui považuje za „mrtvé“ a mohou způsobovat potíže se spánkem. Upřímně – nechtěli jste se jich zbavit už delší dobu? Nyní pro to máte dobrý důvod.
Umístění ložnice podle Feng Shui
Na základě učení Feng Shui můžete rozvrhnout celou vaši domácnost. Jak a kam umístit pokoje tak, abyste z toho vytěžili co nejvíce.
Ložnice by se měla nacházet co nejdále od vstupních dveří. To proto, že jde o váš osobní prostor, do kterého by vám neměl nikdo zasahovat. Intimní místo, které chcete uchránit před zraky nevítaných návštěvníků. Je to království, které patří jen vám.
Měla by být také co nejdále od koupelny a toalety. Tyto místnosti z ložnice odsávají energii, která je pro vás ale důležitá – pomáhá s regenerací a posiluje vaše zdraví. Nyní znáte základní principy a víte, kam ložnici umístit. Pojďme se podívat na to, jak ji vlastně zorganizovat a čeho se při vybavování držet.
Postel podle Feng Shui
Postel je středobodem vašeho království. Máme pro vás jednu velmi podstatnou informaci – umístění postele je podle Feng Shui mnohem důležitější než umístění samotné ložnice. A jak tedy umístit postel podle Feng Shui?
Umístění postele podle Feng Shui
- Postel postavte čelem ke stěně nebo alespoň bokem k ní. Určitě znáte ten nepříjemný pocit, když máte za hlavou prázdný prostor. Pokud nebudete mít hlavu „chráněnou“, a při usínání vás nebude obklopovat stěna, která vám dodá pocit bezpečí, bude k vám celou noc proudit negativní energie. To může vyústit v různé neurózy a deprese.
- Nohy postele se nekamarádí s dveřmi. Proto neumisťujte postel blízko dveří. Dveřmi totiž do místnosti proudí většina energie. Pokud jí budete vystaveni a celou noc vám bude směřovat na chodidla, nikdy se nevyspíte do růžova. Bude vás rušit a působit nepříjemně. Pozor na pozici mrtvoly! Pokud nohy umístíte přímo naproti dveřím, zkracujete si život.
- Postel nemá být přímo pod okny. I přes ně do pokoje vniká energie a vy byste tak byli přímo vystaveni jejímu proudu. Je to jako s průvanem – větrat je příjemné, ale stát v průvanu ne.
- Ideální je, pokud je postel přístupná z obou stan. Energie tak může přirozeně proudit a nebude docházet k jejímu blokování a nechtěnému hromadění. K tomu dojde, když ji přirazíte ke zdi. Z jedné strany to není problém, ale být mezi dvěma stěnami už dobré není. Postel by měla mít od stěn určitý odstup.
- Nad hlavu nepatří dekorace, lampy, zrcadla, police ani nic jiného. Opět byste jimi nabourali přirozený tok energie a narušili harmonii, kterou jste tak pracně budovali.
- Pod postelí mějte prázdno. Ač je úložný prostor pod postelí maximálně praktický, Feng Shui od něj odrazuje. Staví se do cesty energii čchi a blokuje ji.
Kam by měla směřovat vaše hlava
To ale ještě není všechno. Na kvalitu spánku má vliv také to, na jakou světovou stranu bude směřovat vaše hlava. Jak má vypadat orientace postele pole Feng Shui?
- S – hlava směřující na sever je poloha, která uklidňuje a pomáhá se snadnějším usínáním. Je vhodná pro starší osoby a jedince, kteří trpí poruchami spánku jako je nespavost.
- J – hlava směřující na jih zajistí nejvyšší přísun vitality a energie v porovnání s ostatními světovými stranami. Jih probouzí vášeň, avšak mírně zpomaluje regeneraci během spánku.
- V – hlava směřující na východ stimuluje růst, a to jak ten fyzický u dětí, tak v životě. Ulehněte s hlavou na východ a začne se vám dařit v práci i na poli osobního rozvoje.
- Z – hlava směřující na západ je skvělým pomocníkem pro lepší spánek. Díky ní budete spát, jako když vás do vody hodí. Ale pozor. Uklidňující účinek západu může mít i nežádoucí efekt a probudit ve vás lenost.
- SV – hlava směřující na severovýchod není podle Feng Shui příhodná, protože má na svědomí neklidné spaní a nepříjemné sny.
- SZ – hlava směřující na severozápad podporuje dobrý spánek. Je vhodná pro starší osoby.
- JV – hlava směřující na jihovýchod je poloha vhodná pro lidi v produktivním věku. Podporuje osobní růst, kreativitu a komunikační schopnosti. Zároveň vás nabije energií a dodá vitalitu. Toužíte v práci po povýšení? Zvažte tuto polohu.
- JZ – hlava směřující na jihozápad je dvousečná poloha. Ač k vám díky ní bude proudit mírná a příjemná energie, může vás vychýlit. V některých případech vede k depresím a úzkostem. Raději se jí vyhněte.
Která poloha je tedy nejlepší?
Nejvhodnější pro umístění postele je osa sever-jih, kdy hlava bude směřovat na sever. Ten je považovaný za nejklidnější, a vy tak budete spát jako v bavlnce.
Materiál postele a matrace
Postel by měla být z přírodního materiálu – dřeva. Ideální je si nechat postel udělat na míru u truhláře. Ve Feng Shui je totiž důležité, aby byla dílem někoho, kdo za ni byl náležitě oceněn a svou práci má rád. Takový člověk do ní během výroby vtiskl pozitivní energii, která se přenese i do vaší domácnosti.
Jak by měla být postel vysoká?
V Asii se často setkáte se spaním na zemi na kvalitní matraci nebo podložce. V našem prostředí vám doporučíme postel, ze které se vám bude pohodlně vstávat. Ideální výška je 50 až 60 cm.
I matrace by měla být z přírodních materiálů. Je důležité, aby byla kvalitní a dostatečně vysoká. Nebojte se do ní investovat. Kvalitní matrace vám vydrží dlouhá léta. Pokud budete spát na špatném kousku, ani všechna energie Feng Shui vás nezachrání od bolavých zad a nevyspání. Mějte na paměti, že komfort je v ložnici to nejdůležitější.
Posteli nesmí chybět čelo
Ložnice podle Feng Shui se neobejde bez postele s pořádným čelem. Čelní rám je zásadní, protože vám dodá pocit bezpečí a jistoty. Budete díky němu spát o poznání klidněji. Navíc si ho můžete vyrobit sami. Postačí i zavěšená látka. Důležité je, aby za vámi nebyl prázdný prostor.
Barvy do ložnice podle Feng Shui
Ložnice podle Feng Shui by měla být především v jemných a uklidňujících barvách. Zapomeňte na dominantní barvy jako je červená, modrá, fialová nebo černá. Nehodí se ani příliš syté a zářivé. Ty budou neustále burcovat vaši mysl a nedají vám odpočinout. Vy cílíte na klid a pohodu.
Zajímá vás, jak vymalovat ložnici podle Feng Shui, nebo v jaké barvě pořizovat doplňky a výbavu? Vybírejte z následujících odstínů a barev:
- šedá
- krémová
- bílá
- čokoládová
- béžová
- meruňková
- světle žlutá, zelená, růžová
Feng Shui dekorace a doplňky
Dekorace a doplňky by se měly pořizovat vždy v páru. Dvojka totiž podporuje harmonické soužití partnerů. Vyhýbejte se lichým počtům, ať už je to jednička nebo trojka. Kvůli jedničce zahnízdíte v samotě, zatímco trojka do vašeho vztahu pozve další – nezvanou – osobu.
Dvojka vám pomůže i v časech, kdy jste single. Popíchne vás s hledáním partnera a nalezením toho pravého. Takže až budete kupovat lampičku, kupte rovnou dvě. To samé platí o nočním stolku, koberečkách a dalších.
Nezapomínejte na to, že dekorace a doplňky musí navozovat harmonii. Ideální je sahat po přírodních materiálech. Obrazy do ložnice podle Feng Shui by měly mít pozitivní náboj a ideálně zobrazovat to, co si přejete.
Vhodné jsou i fotografie, především vás a vašeho partnera. I ty mají velmi příznivý vliv na partnerské soužití. Zapomeňte na depresivní a nejasné motivy, které ve vás vyvolávají úzkostné pocity nebo hyperrealistické sošky, ze kterých běhá mráz po zádech.
Zrcadel by mělo být v ložnici podle Feng Shui minimum. Odráží totiž energii a pokud jsou příliš velká, působí negativně. Když už, volte menší a nenápadné typy. Velká patří do jiných místností.
Květiny v ložnici Feng Shui mohou být. Vyberte ale takové květiny do ložnice, které mají kulaté listy. Špičatým se vyhněte, zavání agresí. S květinami to nepřehánějte a nezapomeňte je umístit dál od postele.
Osvětlení do ložnice
Vůbec nejlepším zdrojem světla do ložnice jsou podle Feng Shui svíčky. My ale nežijeme ve středověku a se svíčkami si rozhodně nevystačíme. Zvolte osvětlení, které je tlumené a dá se stupňovat. Skvěle se vám osvědčí i matné světlo, které vykouzlí velmi příjemnou atmosféru.
Na co si dát pozor
- Pravidelně větrejte. Ložnice by měla mít dostatek kyslíku a čerstvého vzduchu. Feng Shui totiž věří, že kyslík přináší pozitivní energii a vitalitu.
- Minimalizujte elektrický smog. Z ložnice by měla zmizet nejen televize a notebook, ale i elektrické budíky, všelijaké stroje, udělátka a další nepotřebné věci. Modré světlo a elektrický smog z nich narušuje energii čchi a má negativní vliv na kvalitu spánku.
- Nepracujte tam, kde spíte. Oddělte práci od odpočinku. Nepracujte v ložnici. A už vůbec si nenoste notebook do postele. Pokud není zbytí, doporučujeme oddělit pracovní stůl od zbytku ložnice nábytkem nebo paravánem.
- Méně je někdy více. A u ložnice podle Feng Shui to platí dvojnásob. Nepřehánějte to s dekoracemi nebo nábytkem. Střízlivě a vkusně vybavená ložnice je to, co hledáte. Příliš mnoho věcí blokuje proudění energie a bude narušovat váš spánek.
Samozřejmostí by mělo být i dodržování obecných zásad spánkové hygieny.
Vytvořte si ložnici, která bude oázou klidu a harmonie pro vás i vašeho partnera. Důležité je, aby byla komfortní a dobře se vám v ní spalo. A právě Feng Shui vám v tom pomůže. Sdílejte tento článek s přáteli a pomozte i jim k tomu, aby si doma vytvořili prostor, kde se budou cítit jako v bavlnce.